"Patrz dalej niż widzisz". Jerzy Wasowski dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 17:51
"Zawsze patrz dalej niż widzisz" i "czerwień, kiedy się wstydzisz" to tylko niektóre ze wskazówek, jakie Jerzy Wasowski zawarł w swoich utworach dla dzieci. - Tata uważał, że to najważniejszy dział jego twórczości - mówi Grzegorz Wasowski.
Audio
  • Twórczość Jerzego Wasowskiego dla najmłodszych (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Fragment okładki płyty Wasowski dzieciom
Fragment okładki płyty "Wasowski dzieciom"Foto: materiały promocyjne

Narodowe Centrum Kultury i Polskie Radio wydały album Wasowski dzieciom. Na dwóch płytach zebrano audycje nagrane w latach 70. minionego wieku dla Polskiego Radia. - Wiem, że tata bardzo cenił twórczość dla dzieci. Bardzo lubił pisać i dla najmłodszych stworzył ponad 100 piosenek - opowiada Grzegorz Wasowski.

Poza utworami muzycznymi, Jerzy Wasowski z myślą o dzieciach pisał również słuchowiska, które znalazły się na wydawnictwie Wasowski dzieciom. - Ta płyta jest właśnie owocem jego zainteresowania - dodaje.

W ciszy i skupieniu czy z drinkiem i muzyką w tle? W programie opowiadamy o tym, w jakich warunkach najchętniej pracował Jerzy Wasowski i mówimy o korespondencji Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. A kim z zawodu był bohater audycji? Tego dowiecie się z nagrania.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Goście: Monika WasowskaGrzegorz Wasowski (Fundacja Wasowskich)

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 9.21

sm/mg

Czytaj także

"Nikt tak nie szedł muzyką za słowem jak Jerzy Wasowski"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 13:23
- To, jak potrafił uwydatnić słowo, akcentując jego sens, zdarza się mało komu. A w mojej praktyce nikomu tak się nie zdarzało, jak jemu - mówi o Jerzym Wasowskim w archiwalnym nagraniu Jeremi Przybora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Listy z podróży". Radiowe skecze od Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 14:34
- Maria Wasowska twierdziła, że panowie na co dzień tak ze sobą rozmawiali. To co słyszymy w "Listach z podróży" to taka "uliteraturyzowana" przez Jeremiego Przyborę forma tych rozmów - mówi Monika Wasowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Jeremi Przybora nie został klasykiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 21:06
- Kiedy pojawia się ktoś, kto proponuje Jeremiemu Przyborze, by został klasykiem w niewielkim, ale bardzo bogatym państewku, to on taką propozycję odrzuca i takie wątki pojawiają się w Kabarecie Starszych Panów - mówi redaktor Teresa Drozda.
rozwiń zwiń