Jak pomagać niepełnosprawnym, żeby... nie szkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 20:06
- Żegnając się z niewidomymi kolegami mówiłam "do widzenia", "do zobaczenia", a potem zastanawiałam się, czy to właściwe. Ale co niby mielibyśmy mówić: "do pomacania" czy "do usłyszenia"?! Taka komunikacja jest zupełnie naturalna – mówi Małgorzata Szumowska, dyrektorka Niewidzialnej Wystawy.
Audio
  • Pomoc niepełnosprawnym powinna zacząć się od pytania (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
  • Jaki miał charakter Tadeusz Kościuszko i jego były jego losy? (Eureka/ Jedynka)
Wioleta Więckowska, autorka poradnika Przybij piątkę koledze bez dłoni
Wioleta Więckowska, autorka poradnika "’Przybij piątkę koledze bez dłoni!"Foto: Fundacja Hipoterapia

"Przybij piątkę koledze bez dłoni!" to praktyczny poradnik savoir-vivru opisujący sposoby zachowania w stosunku do osób z niepełnosprawnościami. Jego autorką jest Wioleta Więckowska, finalistka konkursu Miss Polski na Wózku. Jak sama przyznaje, lepiej poczekać aż ktoś nas poprosi o pomoc lub zapytać czego potrzebuje dana osoba, bo robienie tego na siłę wyrządza większą krzywdę niepełnosprawnym.


Czytaj dalej
Zawadzińska_1200.jpg
Fundacja Jedyna Taka udowadnia, że piękno nie ma barier

- Tytuł książki jest trochę szokujący, ale zależało nam na tym, by zwracał uwagę, a są różne sposoby na przybicie piątki z osobami bez dłoni. Publikacja stanowi element kampanii "Równi w różnorodności", prowadzonej przez Fundację Hipoterapii. Chcemy pokazać, że wszyscy jesteśmy różni, ale nigdy nie jesteśmy gorsi od innych - podkreśla Wioleta Więckowska.

Łapanie za białą laskę czy popychanie osób niewidomych nie jest pomocą, a sprawia, że tracą one kontakt z prowadzącym i otoczeniem. W programie wyjaśniamy, jak możemy być wsparciem dla osób z niepełnosprawnością i opowiadamy o Niewidzialnej Wystawie, która przyciąga rzesze osób z całej Europy.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Wioleta Więckowska (Fundacja Hipoterapia, finalistka konkursu Miss Polski na Wózku), Małgorzata Szumowska (dyrektorka i organizatorka Niewidzialnej Wystawy), Monika Woźnialis (osoba niewidoma oprowadzająca po Niewidzialnej Wystawie)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 9.23

sm/mg

Czytaj także

"Dla niewidomego dźwięk to bezpieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 10:40
Remigiusz Pawlak stracił wzrok w wieku sześciu lat. Niewiele pamięta z okresu, kiedy widział i mógł opisywać świat z pomocą wszystkich zmysłów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Bończyk - córka niesłyszących rodziców

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 12:30
- Moi rodzice nigdy nie usłyszeli, jak śpiewam, gram, nie znali tembru mojego głosu - mówi aktorka i wokalistka Olga Bończyk wychowana przez niesłyszących rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OpenHUB Europe. Integracja poprzez sztukę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 10:55
Właśnie zakończył się trwający od maja 2015 r. międzynarodowy program "OpenHUB Europe", w ramach którego w Polsce, Belgii, Włoszech i Niemczech organizowano działania z udziałem artystów z niepełnosprawnością.
rozwiń zwiń