Dysleksja, dysgrafia... Problemy, których nie należy ignorować

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 19:23
- Oprócz typowych problemów z pisaniem i czytaniem, dzieci z dysleksją czy dysortografią będą miały trudności z każdym przedmiotem - mówi logopeda, Urszula Tużnik.
Audio
Jak rozpoznać tego rodzaju problemy u dziecka? W programie mówimy o tym, jak może pomóc mu logopeda i czy tego rodzaju trudności powinny zwalniać uczniów z różnego rodzaju sprawdzianów i egzaminów
Jak rozpoznać tego rodzaju problemy u dziecka? W programie mówimy o tym, jak może pomóc mu logopeda i czy tego rodzaju trudności powinny zwalniać uczniów z różnego rodzaju sprawdzianów i egzaminówFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia i dysortografia dawniej były uznawane za przykład nieuwagi, zaś dziś dzięki pomocy specjalistów dzieci z różnego rodzaju trudnościami odnoszą sukcesy w szkole. Niemałą rolę odgrywa w tym dyscyplina i praca nad sobą. - Objawy można zauważyć wcześniej, a takim momentem jest przedszkole. Bardzo ważna jest współpraca logopedy z rodzicami - mówi Urszula Tużnik.

Po wykryciu dysfunkcji u dzieci logopeda czy wychowawca rozmawiają z rodzicami i zwykle dają zalecenia do pracy w domu. Logopeda opowiada, że w przypadku wieku przedszkolnego nie wszyscy rodzice traktują ten problem poważnie. Zarówno w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, jak i w przedszkolach pomoc ta jest bezpłatna.

W programie mówimy, dlaczego zaangażowanie rodziców jest tak ważne i podpowiadamy, jak można znaleźć dobrego logopedę.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Autorka materiału: Agnieszka Ciecierska

Gość: Urszula Tużnik (logopeda)

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 11.21

sm/mg

Czytaj także

Mały poliglota. Jak uczyć dzieci języków obcych?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 11:57
Od 1 września wszystkie 5-latki będą objęte obowiązkowym nauczaniem języka obcego. - To bardzo dobry pomysł - przyznają goście "Czterech pór roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z egzaminacyjnym stresem?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:06
- Stres jest czymś takim, co towarzyszy nam w życiu. Przy dużych wydarzeniach życiowych ma prawo się pojawić - to jest zupełnie normalne - powiedziała psycholog Monika Dreger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przekonać dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:00
Internet, gry komputerowe i filmy dla wielu najmłodszych są dużo atrakcyjniejsze niż książki. Jednak eksperci przekonują, że głównymi winowajcami spadku zainteresowania czytaniem nie są wcale nowe technologie, tylko... rodzice!
rozwiń zwiń