Hałas, słuchawki i stopery pogarszają nasz słuch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 20:41
- Nie każdy hałas jest tak samo szkodliwy, ten o charakterze przerywanym bardziej nam szkodzi od tego ciągłego. Ważne są również poziomy natężenia dźwięków - mówi laryngolog dr Grażyna Bartnik.
Audio
  • Laryngolog uczula, jak dbać o nasz słuch (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Słuchanie głośnej muzyki na słuchawkach może poważnie uszkodzić nasz słuch
Słuchanie głośnej muzyki na słuchawkach może poważnie uszkodzić nasz słuchFoto: Philips Communications via Foter.com / CC BY-NC-ND

Obrazy osób ze słuchawkami na lub w uszach są niezwykle częste. Laryngolog podkreśla, że słuchanie dużego natężenia dźwięków jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do trwałej utraty słuchu. - Jeśli poziom hałasu przekroczy normy, w ramach których ucho jest w stanie stawiać opór, to komórki słuchowe ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu - podkreśla dr Grażyna Bartnik.

Doktor dodaje, że każde wyjście na koncert czy głośną dyskotekę jest ryzykiem uszkodzenia słuchu, które w konsekwencji mogą prowadzić do niedosłuchu czy szumów usznych. Drugie ze zjawisk jest bardzo rozpowszechnione i zaliczane do zaburzeń słyszenia. - Szumy uszne to odczucie dźwięku w uszach lub w głowie, którego źródła nie ma na zewnątrz. Ktoś, kto tego nie przeżył, nawet sobie nie wyobraża, jak niezwykle męczące i dokuczliwe mogą być szumy, szczególnie współistniejące z nadwrażliwością słuchową - mówi laryngolog.

W programie opowiadamy również o normach hałasu na koncertach i w kinach. Wyjaśniamy również, dlaczego używanie stoperów do uszu jest niewskazane.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: dr Grażyna Bartnik (laryngolog, audiolog, foniatra)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 10.20

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uszkodzenia słuchu. Jak im zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 16:00
- Badanie słuchu powinniśmy zrobić zawsze wtedy, gdy rodzi się wątpliwość czy słyszymy dobrze. Jeżeli zwraca nam uwagę otoczenie albo sami zauważymy, że są pewne sytuacje, kiedy nie korzystamy w pełni z naszego słuchu - mówi dr Elżbieta Włodarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog, klimatyzacja i komputer - wrogowie oczu!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:10
- Środowisko, w którym na co dzień funkcjonujmy, nie jest fizjologiczne dla powierzchni oka. A z wiekiem coraz mniej prawidłowe są warstwy filmu łzowego - mówi dr Anna M. Ambroziak.
rozwiń zwiń