Cukier krzepi, ale tylko powierzchownie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 19:48
- Cukrem organizmu nie odżywimy, bo nie ma witamin ani minerałów - mówi Gabriela Słowińska, dietetyczka.
Audio
  • Czym można zastąpić biały cukier? (Cztery pory roku/ Jedynka)
W audycji mówimy o tym, jak zaspokoić apetyt na słodycze, nie sięgając po biały cukier, czyli o wszelkich jego zamiennikach, takich jak np. syrop z agawy, stewia, lukrecja czy ksylitol
W audycji mówimy o tym, jak zaspokoić apetyt na słodycze, nie sięgając po biały cukier, czyli o wszelkich jego zamiennikach, takich jak np. syrop z agawy, stewia, lukrecja czy ksylitol Foto: Uwe Hermann via Foter.com / CC BY-SA

Przedwojenne hasło wymyślone przez Melchiora Wańkowicza mówiło, że cukier krzepi. Dietetyczka nie zgadza się z tym stwierdzeniem, zaznaczając, że pozyskana w ten sposób energia dostarcza nam jedynie przyjemności i kalorii, a nie wartościowych substancji odżywczych. - To pokrzepienie ma wyjątkowo powierzchowny charakter - podkreśla.

Gabriela Słowińska przyznaje, że w momencie energetycznego dołka, który większość z nas dopada około godz. 15-16, wiele osób sięga po coś słodkiego, co przez pewien czas działa pobudzająco. - Jest to jednak błędne koło, bo po godzinie "cukrowego haju" powraca senność i znowu sięgamy po coś słodkiego, by podnieść poziom glukozy. To niestety prosta droga do cukrzycy, nadwagi i insulinooporności - mówi dietetyczka.

Miód jest dobrym zamiennikiem dla cukru, ale nie nadaje się dla osób z cukrzycą i nadwagą. W audycji wyjaśniamy, dlaczego i mówimy o innych słodzikach.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Gabriela Słowińska (dietetyczka)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 10.20

sm/mg

Czytaj także

Przysmak nie tylko na lato. Jak powstają dobre lody?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 09:45
Na przestrzeni lat zmieniła się technologia i produkcja lodów. Producenci zaskakują nas coraz bardziej oryginalnymi smakami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niby podobne, a jednak inne. Różne typy cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 09:00
- Gdy dziecko ma cukrzycę, to tak naprawdę choruje cała rodzina. Jest to bardzo trudna i obciążająca psychicznie dolegliwość - mówi Monika Zamarlik, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier niejedno ma imię. Pod jakimi nazwami kryje się na etykietach?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 14:50
Gdy mówimy o cukrze, mamy na myśli głównie drobne, białe kryształki znajdujące się w cukiernicach w większości domów. Kupujemy go w pierwszym napotkanym sklepie i dodajemy do herbaty, kawy, ciast i dań na słodko. Nazw cukru jest jednak znacznie więcej, a pod niektórymi kryją się substancje otrzymywane chemicznie. Aby łatwiej zidentyfikować jego występowanie, należy szukać na etykietkach następujących nazw:
rozwiń zwiń