X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niechęć do szkoły, która może skończyć się fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:41
- Często straszymy dziecko szkołą, a powinniśmy ją przedstawiać jako coś pozytywnego i dobrego - mówi psycholog Katarzyna Knopp.
Audio
  • Jak rozpoznać fobię szkolną u dzieci? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Strach przed szkołą może doprowadzić do fobii lub nerwicy
Strach przed szkołą może doprowadzić do fobii lub nerwicyFoto: stupidmommy via Foter.com / CC BY-NC

Fobia szkolna lub nerwica szkolna to silny lęk dziecka przed szkołą i wszystkim, co jej dotyczy. Psycholog uczula, że pierwszymi objawami takiej przypadłości są symptomy somatyczne np. jąkanie, nocne moczenie, trudności z zasypaniem czy problemy żołądkowe. W odróżnieniu od przypadków ewidentnego unikania szkoły, dzieci z nerwicą szkolną rzeczywiście doświadczają przykrych objawów fizycznych i mają problemy zdrowotne.

- Dziecko doświadczające fobii szkolnej jest napięte, drażliwe, niestabilne emocjonalne. Zaczynają się również problemy w sferze poznawczej, dostajemy sygnały od nauczycieli, że ma problemy z koncentracją, przestało uważać na lekcjach, co jest zamkniętym kołem, bo im ma większe problemy w szkole, tym bardziej jej unika - wyjaśnia Katarzyna Knopp.

Jak się szacuje, fobia szkolna dotyka 1-5 proc. uczniów. Jakie są powody występowania tej przypadłości? Czy można ją rozpoznać w pierwszej fazie? W rozmowie mówimy też o tym, jaki udział w powstaniu nerwicy szkolnej mają sami rodzice.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Katarzyna Knopp (psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 2.02.2017

Godzina emisji: 9.21

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyjść z kłamstwa z honorem. Dlaczego warto mówić prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 19:06
- Jeśli chodzi o rzeczy najważniejsze, np. wartości, kierunki, to istotne jest to, by nie mijać się z prawdą i tego uczmy dzieci naszym zachowaniem - mówi psycholog Justyna Święcicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka okazywania uczuć. "Mówmy sobie dziękuję nim będzie za późno"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 23:22
- Często zapominamy, że życie jest krótkie, kruche, ulotne i żyjemy tak, jakbyśmy mieli tu być na zawsze, a przecież tak nie jest - mówi psycholog, Sabina Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiech to zdrowie. Dlaczego dorośli się nie śmieją?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:00
Dorośli muszą mieć powód, żeby się śmiać, dzieciom wystarczy nawet najbardziej błahy powód, żeby wybuchnąć śmiechem. - Statystycznie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym śmieją się około 400 razy dziennie, dorośli zaś w tym samym czasie śmieją się od kilku do kilkunastu razy - mówi Barbara Popławska, a jak przypomina śmiech przydaje się w pracy, bo wspiera myślenie kreatywne.
rozwiń zwiń