Polskie tańce narodowe skrywają nasz charakter

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:50
Jak mówi dr Klaudia Carlos "wielka piątka", czyli polskie tańce narodowe: krakowiak, mazur, oberek, kujawiak i polonez ukazują atencję wobec kobiet, szarmanckość i... dziarskość.
Audio
  • Polskie tańce narodowe skrywają nasz charakter (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak ponownie zapewnić popularność tańcom narodowym?
Jak ponownie zapewnić popularność tańcom narodowym?Foto: whitelook / Shutterstock.com

bal_1200.jpg
Kresowe tradycje sylwestrowe i karnawałowe

Wspomniane tańce zyskały miano narodowych w latach 20. XIX wieku, spopularyzowały się one w wielu regionach Polski, będącej wówczas pod zaborami. Postrzegano je jako symbole narodowe. - Elementy związane z kulturą ludu krakowskiego przenikały do obyczajowości, tym samym także przenikał taniec. Nie inaczej stało się z oberkiem czy kujawiakiem. Z czasem tańce te pojawiły się na scenie i to był kluczowy element popularyzacji w muzyce użytkowej, w muzyce do tańca - opowiada dr Klaudia Carlos. Jak dodaje, tańce w teatrze podziwiano na scenie, ale tańczyła je tam także publiczność. - Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku po prezentacji spektaklu "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w Teatrze Narodowym nagle publiczność zachciała tańczyć. Poproszono orkiestrę, żeby pojawiły się mazury, kujawiaki - mówi gość radiowej Jedynki. 

Jak kultywowano i manifestowano polskość pod zaborami? Czym rożni się taniec ludowy od narodowego, a mazur od mazurka? Kto dziś potrafi zatańczyć tańce narodowe? Czy jest możliwe ich nauczanie tańców narodowych na lekcjach WF-u? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Klaudia Carlos (dawna tancerka zespołu Mazowsze, obecnie prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w TVP Info prowadzi program "Info kultura"

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 9.21

gs/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karnawał po polsku - długa tradycja hucznych imprez

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:55
- Dziś karnawał to zabawa. W przeszłości miał bardzo ważną funkcję - zapewniał (lub nie) akceptację całej społeczności - tłumaczy etnografka Amudena Rutkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zawracać głowę nogami? Tego nauczył nas Marian Wieczysty

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:45
- Każdy widział, jak się tańczy walca, ale nikt nie umiał go zatańczyć razem, a nauczył nas tego Marian Wieczysty - mówi Monika Sulewska, instruktorka tańca towarzyskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpopularniejsze studniówkowe zwyczaje. Dlaczego tańczymy poloneza?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:11
Studniówka, czyli impreza odbywająca się około 100 dni przed maturą, jest dla młodych ludzi pierwszym balem dorosłości. Symbolizować ma też koniec przedegzaminowych zabaw i czas na przygotowanie do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Warto zadbać, by porządnie wybawić się w tę wyjątkową noc.
rozwiń zwiń