X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie tańce narodowe skrywają nasz charakter

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:50
Jak mówi dr Klaudia Carlos "wielka piątka", czyli polskie tańce narodowe: krakowiak, mazur, oberek, kujawiak i polonez ukazują atencję wobec kobiet, szarmanckość i... dziarskość.
Audio
  • Polskie tańce narodowe skrywają nasz charakter (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak ponownie zapewnić popularność tańcom narodowym?
Jak ponownie zapewnić popularność tańcom narodowym?Foto: whitelook / Shutterstock.com

bal_1200.jpg
Kresowe tradycje sylwestrowe i karnawałowe

Wspomniane tańce zyskały miano narodowych w latach 20. XIX wieku, spopularyzowały się one w wielu regionach Polski, będącej wówczas pod zaborami. Postrzegano je jako symbole narodowe. - Elementy związane z kulturą ludu krakowskiego przenikały do obyczajowości, tym samym także przenikał taniec. Nie inaczej stało się z oberkiem czy kujawiakiem. Z czasem tańce te pojawiły się na scenie i to był kluczowy element popularyzacji w muzyce użytkowej, w muzyce do tańca - opowiada dr Klaudia Carlos. Jak dodaje, tańce w teatrze podziwiano na scenie, ale tańczyła je tam także publiczność. - Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku po prezentacji spektaklu "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w Teatrze Narodowym nagle publiczność zachciała tańczyć. Poproszono orkiestrę, żeby pojawiły się mazury, kujawiaki - mówi gość radiowej Jedynki. 

Jak kultywowano i manifestowano polskość pod zaborami? Czym rożni się taniec ludowy od narodowego, a mazur od mazurka? Kto dziś potrafi zatańczyć tańce narodowe? Czy jest możliwe ich nauczanie tańców narodowych na lekcjach WF-u? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Klaudia Carlos (dawna tancerka zespołu Mazowsze, obecnie prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w TVP Info prowadzi program "Info kultura"

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 9.21

gs/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karnawał po polsku - długa tradycja hucznych imprez

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:55
- Dziś karnawał to zabawa. W przeszłości miał bardzo ważną funkcję - zapewniał (lub nie) akceptację całej społeczności - tłumaczy etnografka Amudena Rutkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zawracać głowę nogami? Tego nauczył nas Marian Wieczysty

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:45
- Każdy widział, jak się tańczy walca, ale nikt nie umiał go zatańczyć razem, a nauczył nas tego Marian Wieczysty - mówi Monika Sulewska, instruktorka tańca towarzyskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpopularniejsze studniówkowe zwyczaje. Dlaczego tańczymy poloneza?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:11
Studniówka, czyli impreza odbywająca się około 100 dni przed maturą, jest dla młodych ludzi pierwszym balem dorosłości. Symbolizować ma też koniec przedegzaminowych zabaw i czas na przygotowanie do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Warto zadbać, by porządnie wybawić się w tę wyjątkową noc.
rozwiń zwiń