Darek Malejonek: chcemy pokazać Aleppo, że można wstać z kolan

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:13
- Chciałbym móc zagrać koncert w Aleppo, gdy będzie to możliwe. Zacząłbym od Boba Marleya, by dodać im sił, nadziei i pokazać, że można wstać z kolan - mówi muzyk, Darek Malejonek.
Audio
  • Dariusz Malejonek opowiada o reggae, Syrii, poparciu dla Aleppo i swoim największym muzycznym marzeniu (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Lider Maleo Reggae Rockers jest dyrektorem artystycznym festiwalu Róbrege 2016
Lider Maleo Reggae Rockers jest dyrektorem artystycznym festiwalu Róbrege 2016Foto: W.Kusiński/Polskie Radio

Darek Malejonek nie od początku zakochał się w muzyce Boba Marleya. Płytę króla reggae dostał od wujka, który dużo wyjeżdżał za granicę i miał dostęp do albumów, które w komunistycznej Polsce były zupełnie nieznane. Słuchał jej na MisterHicie, który miał tylko wysokie i średnie tony, bez basów. - Dopiero potem, gdy posłuchałem tej płyty na lepszym sprzęcie, wbiło mnie w fotel i ta muzyka zawładnęła moim życiem do tej pory - wspomina muzyk.

Jak dodaje artysta, Bob Marley został przez amerykańskiego "Timesa" uznany za artystę XX wieku, przebijając Miles Davisa i Luisa Armstronga. Dariusz Malejonek opowiada, dlaczego król reggae stał się tak ważny dla światowej muzyki i jakie zmiany w kulturze przyniosła jego działalność. Gość Jedynki mówi również o swojej podróży do Syrii i nowym projekcie, który jest poświęcony pomocy Aleppo.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Dariusz "Maleo" Malejonek (kompozytor, wokalista, gitarzysta, lider Maleo Reggae Rockers)

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 11.18

sm/mg

Czytaj także

Dariusz Malejonek podaje przepis na życie bez lęku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:00
Artysta wydał właśnie swoją biografię pt. "Dariusz »Maleo« Malejonek. Urodzony, by się nie bać", w której opisuje 35 lat swojej kariery, narodziny polskiej sceny reggae, a także eksperymenty z używkami i duchowe poszukiwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Róbrege 2016. Dariusz Malejonek: przybywajcie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 16:27
- Zaczynamy w niedzielę występem The Rackas. Warszawiacy pokażcie się. Ważne, aby muzycy mieli dla kogo grać - mówił w Jedynce dyrektor artystyczny festiwalu Dariusz Malejonek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie codzienne w Aleppo. "To przedsionek piekła – padają bomby i giną ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 22:35
W pogrążonej wojną Syrii jako wolontariusz z misją salezjańską przebywał Darek Malejonek. Lider grupy Maleo Reggae Rockers był gościem Polskiego Radia 24. W rozmowie z Bartłomiejem Wasilewskim mówił jak wygląda życie w oblężonym mieście Aleppo.
rozwiń zwiń