Rozwód czy separacja? Na drodze do wspólnego szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 17:45
- W obecnych czasach ludzie podejmują decyzje zero jedynkowe i albo ratują małżeństwo, albo się rozwodzą, a rzadziej wybierają separację. W niektórych przypadkach dobrze działa terapia szokowa - mówi prawnik, Eliza Kuna.
Audio
  • Mecenas Eliza Kuna wyjaśnia, w jakich przypadkach warto zdecydować się na separację (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ed Yourdon via Foter.com / CC BY-NC-SA

Separacja jest krokiem przed rozwodem, choć w niektórych przypadkach pomaga uratować związek. Oznacza, że pomiędzy małżonkami ustała więź emocjonalna, gospodarcza i fizyczna, jednak nie stało się to w sposób trwały. Ten czas dany na pracę nad poprawą czy terapię może okazać się zbawienny dla rozwiązania zaistniałych problemów.

- Jeśli jest jakiś cień nadziei, a oboje małżonkowie chcą separacji, to sąd może ją orzec. Gorzej jest w przypadkach, gdy jedno chce separacji, a drugie rozwodu, bo wówczas sąd musi się przychylić do mocniejszego żądania - wyjaśnia prawnik.

W niektórych krajach separacja jest etapem koniecznym rozwodu, co daje szansę na uratowanie związku. Czy to rzeczywiście pomaga? Kto najczęściej występuje o separację? Jak na to wpływają przekonania religijne? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Eliza Kuna (prawnik)

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 11.21

sm/ab

Czytaj także

Porwania rodzicielskie: od bezradności do krzywdy dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 19:57
- Opieka nad dzieckiem powinna uwzględniać edukację, ale również kontakty dziecka z obojgiem rodziców. Dlatego tak ważne jest to, byśmy więcej rozmawiali, podpisali porozumienie rodzicielskie i ustalili plan opieki - poleca mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: większość rozwodów jest przedwczesna lub niepotrzebna

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 14:55
- Zdobycie prawa jazdy wymaga więcej czasu, energii i zaangażowania niż małżeństwo. Często w sposób optymistyczny i naiwny podejmujemy jedną z najważniejszych decyzji w życiu, przysięgając: "i nie opuszczę Cię aż do śmierci" - mówił Paweł Maciaszek z fundacji "Rozwód? Poczekaj!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w prawie pracy, o których każdy powinien wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 22:31
- Jeśli przy umowie o pracę pracodawca nie chce wypłacić ekwiwalentu za urlop ani diet w czasie podróży służbowych, to należy zwrócić się do niego z wezwaniem o zapłatę należnych kwot, a w razie braku reakcji, wystąpić na drogę sądową do Sądu Pracy - mówi mecenas Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń