Radia dla Polaków i o Polakach od Londynu aż po Melbourne

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:14
- Gdy startowaliśmy 10 lat temu z naszą stacją w Londynie, nazwa PRL budziła sporo kontrowersji, bo kojarzyła się z czasami, które na szczęście już dawno minęły - mówił w "Czterech porach roku" Artur Kieruzal, kierujący Polskim Radiem Londyn.
Audio
  • Szefowie polonijnych rozgłośni w Londynie, Melbourne, Lwowie i Wilnie na Międzynarodowy Dzień Radia (Cztery pory roku/Jedynka)
Radio PRL gra dla prawie milionowej, polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii
Radio PRL gra dla prawie milionowej, polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii Foto: FLICKR/Campbell X/CC BY-SA 2.0

Zespół Polskiego Radia Londyn tworzą młodzi ludzie. - Nadajemy cyfrowo 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę - wyjaśniał Artur Kieruzal. - Mimo, że system DAB jest bardzo kosztowny, to daje więcej możliwości, niż tradycyjne FM, lepszą jakość dźwięku i zasięg. Jako Polskie Radio Londyn dołożyliśmy sporą cegiełkę w promocję systemu DAB. Dziś, w samym Londynie, stosunek słuchaczy FM do DAB, to 40 do 60 procent i liczba odbiorników cyfrowych rośnie - informował szef radia PRL.

W Melbourne, w ramach ogólnoaustralijskiej państwowej sieci CBS, od 30 lat działa Radio 3 ZZZ. - Nadajemy na FM z zasięgiem 120 km, którym obejmujemy większość stanu Wiktoria - tłumaczył Włodzimierz Wnuk. - Radio 3 ZZZ to radio wielokulturowe. Nadaje w nim 60 grup językowych. W samej Wiktorii ludzie rozmawiają w domach w 120 językach i wyznają prawie 200 różnych religii- dodał Wnuk.

- 13 lutego 1930 roku, z ulicy Batorego we Lwowie, zaczęto regularnie nadawać polskie audycje, a potem, po długiej przerwie, od 1992 roku rozpoczęło pracę Polskie Radio Lwów, które wspierają warszawskie fundacje: Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Wolność i Demokracja - tłumaczył z kolei prezes Teresa Pakosz.

Także 25 lat nadaje Radio znad Wilii.  - Wystartowaliśmy 1 lipca 1992 r. Stawiamy na budowanie mocnej pozycji społeczeństwa polskiego na Litwie i dbamy o relacje dobrosąsiedzkie między Polakami i Litwinami - wyjaśniał Mirosław Juchniewicz, dyrektor stacji.

Jakie audycje nadaje radio PRL i na czym polega jego współpraca z Polskim Radiem? Skąd tak oryginalna nazwa australijskiego radia polonijnego (3ZZZ)? Jakie ważne sprawy podejmuje Polskie Radio Lwów, a jakie audycje oferuje Radio znad Wilii? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Artur Kieruzal (dyr. Polskiego radia PRL24 w Londynie), Włodzimierz Wnuk (polskojęzyczna rozgłośnia w ramach CBS – 3 ZZZ), Mirosław Juchniewicz (dyr. Radia znad Wilii), Teresa  Pakosz (prezes Polskiego Radia Lwów) 

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 9.23

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak