X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobieta za kierownicą - rozważna i trzeźwa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:00
Według statystyk Komendy Głównej Policji kobiety powodują znacznie mniej wypadków niż mężczyźni. Mimo to wciąż pokutuje stereotyp, jakoby panie gorzej radziły sobie za kierownicą.
Audio
  • Anna Zielińska, ekspertka ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, o tym, jakimi kierowcami są kobiety (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Reportaż Agnieszki Ciecierskiej ze szkoły jazdy dla kobiet (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rostislav Sedlacek/Shutterstock.com

Suchacze Jedynki (płci męskiej) w wiadomościach przysłanych do redakcji próbują dowodzić, że mniejsza liczba wypadków powodowanych przez kobiety wynika z tego, że rzadziej wsiadają one za kółko.

Anna Zielińska, ekspertka ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, przyznaje, że rzeczywiście panie stanowią 40 proc. kierowców i jeżdżą rzadziej: - Jednak parę lat temu w Instytucie Transportu Samochodowego przeprowadziliśmy analizę uwzględniającą liczbę wypadków w stosunku do przejeżdżanych rocznie kilometrów. Wynika z niej, że liczba wypadków, w których uczestniczą kobiety, jest o 1/3 mniejsza. Panie jeżdżą ostrożniej - podkreśla gość radiowej Jedynce.

Anna Zielińska W wypadkach spowodowanych przez kobiety jest dwukrotnie mniej zabitych

I dodaje, że najważniejsza w ruchu drogowym jest świadomość ryzyka. - Jeżeli mamy wyobraźnię, która pozwala nam myśleć, co może się stać, gdy jedziemy za szybko, to rzadziej powodujemy wypadki - mówi. Dodaje też, że zdarzenia powodowane przez kobiety są łagodniejsze w skutkach. - Tego nie sprawdzaliśmy, ale wysoce prawdopodobne jest, że w drobnych stłuczkach kobiety uczestniczą częściej. Natomiast w wypadkach spowodowanych przez kobiety jest dwukrotnie mniej zabitych - podkreśla Anna Zielińska.

Ekspertka dodaje też, że według statystyk "kobiety zdecydowanie nie powodują wypadków pod wpływem alkoholu".

A jak wyglądają wyniki analiz dotyczących potrącania pieszych i rowerzystów? O tym w nagraniu.

Podczas audycji wyemitowaliśmy także reportaż z kobiecej szkoły jazdy. Okazuje się, że z pewnego powodu trafiają tam także mężczyźni!

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Gość: Anna Zielińska (ekspertka ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 10.20

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co najbardziej denerwuje Polaków za kierownicą?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 17:49
Nie ma to jak podróżować własnym autem i być niezależnym od komunikacji miejskiej, nie spieszyć się na autobus czy tramwaj, wybierać własną drogę. Okazuje się, że aż ośmiu na dziesięciu polskich kierowców wysoko lub bardzo wysoko ocenia swoje umiejętności za kółkiem. Gorzej jest z ocenianiem innych użytkowników ruchu drogowego, których zachowania bardzo często uznawane są za irytujące. Jakie znalazły się na czele listy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadki, karambole. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:00
W Polsce trwają ferie - w jednych województwach się zaczynają, w innych już się kończą. W ten weekend jedni będą więc jechać na wypoczynek, a inni z niego wracać. Jak w tym okresie być bezpiecznym na drodze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kobiety chętnie zajmują się naukami technicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:20
W obchodzonym dopiero po raz 2. Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce rozmawiamy o tym, dlaczego w naukach ścisłych, informatyce i nowych technologiach wciąż dają o sobie znać stereotypy związane z płcią.
rozwiń zwiń