Nadopiekuńczy rodzice. Chcą chronić, ale zabierają wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 19:37
- Warto w porę nauczyć dzieci samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji. By to się udało, musimy im dać pole do tego, czyli zapytać je o zdanie i ponieść tego konsekwencje - mówi dr Anna Czyżkowska, psycholog.
Audio
  • Rozmawiamy z psychologiem o stawianiu granic w relacji z dzieckiem (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Od najmłodszych etapów rozwoju warto dać dzieciom możliwość wyboru i akceptować ich swobodę działania
Od najmłodszych etapów rozwoju warto dać dzieciom możliwość wyboru i akceptować ich swobodę działaniaFoto: Ed Yourdon via Foter.com / CC BY-NC-SA

Niektórzy rodzice uważają, że wszystko wiedzą lepiej i starają się zaprogramować życie swoim pociechom, trzymać je pod parasolem bezpieczeństwa. To, czy jest to dobre czy złe, zależy od stopnia ingerencji w życie dziecka i to w jakim jest ono wieku. W przypadku młodszego potomstwa może to dotyczyć wyboru czapki, zaś na późniejszym etapie rozwoju znacznie bardziej poważnych i znaczących tematów.

- Czasami w naszych dzieciach widzimy odbicie siebie, chcemy, by coś kontynuowały, każdy ma inną fantazję w kwestii tego, co dziecko miałoby robić, bo też jedną z przyczyn, dla których mamy dzieci, jest to, że chcemy coś po sobie zostawić, przekazać komuś nasze wartości. Nie uciekniemy od tego całkowicie, bo raczej trudno nie mieć żadnych oczekiwań wobec dzieci, a ważne, by odróżnić nasze marzenia od tych, które należą do innych - opowiada psycholog.

Podpowiadamy, w jaki sposób zachować balans pomiędzy dominacją a dawaniem wolności, zdrową a toksyczną więzią i tworzeniem dobrych relacji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Anna Czyżkowska (psycholog, psychoterapeutka)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 9.22

sm/mg

Czytaj także

Sztuka okazywania uczuć. "Mówmy sobie dziękuję nim będzie za późno"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 23:22
- Często zapominamy, że życie jest krótkie, kruche, ulotne i żyjemy tak, jakbyśmy mieli tu być na zawsze, a przecież tak nie jest - mówi psycholog, Sabina Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpieszczanie a rozpuszczanie. Okazywanie miłości nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 17:53
Rozpieszczać czy nie - oto jest pytanie. Tym razem wraz z psycholog zastanawiamy się nad tym, jak okazywać dzieciom miłość w mądry sposób, czyli rozpieszczać i zarazem edukować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niechęć do szkoły, która może skończyć się fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:41
- Często straszymy dziecko szkołą, a powinniśmy ją przedstawiać jako coś pozytywnego i dobrego - mówi psycholog Katarzyna Knopp.
rozwiń zwiń