X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
Audio
  • Romuald Mieczkowski opowiada o trudnych i wyboistych wątkach historii polsko-litewskiej (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Wilno. Zdjęcie ilustracyjne
Wilno. Zdjęcie ilustracyjneFoto: gatogrunge via Foter.com / CC BY-NC-ND

16 lutego 1918 roku ogłoszono niepodległość Litwy i jest to ważne święto upamiętniające odrodzenie państwa. Gość Jedynki przyznaje jednak, że Litwini patrzą na tę datę z mniejszym entuzjazmem, bo odzyskanie wolności nie łączyło się z niezwykle ważnym dla nich Wilnem.

- Każda ze stron, Polska i Litwa, chciałaby Wilno mieć na własność. My kojarzymy je z Piłsudskim, Słowackim, Mickiewiczem, Litwini mają swoje punkty odniesienia, poczynając od Giedymina, a przecież warto pamiętać o Wielkim Księstwie Litewskim, Unii Polsko-Litewskiej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów pełnej różnych narodów, religii i języków, które wpłynęły na aurę i magię Wilna - opowiada Romuald Mieczkowski.

W rozmowie poruszamy m.in. drażliwe kwestie wspólnej historii, jak to, dlaczego Mickiewicz pisał "Litwo ojczyzno moja" i mówimy o tym, kto zwyciężył w bitwie pod Grunwaldem. Na koniec podpowiadamy, jakich dań warto spróbować w czasie wizyty na Litwie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Romuald Mieczkowski (litewski poeta, dziennikarz, publicysta, gawędziarz)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponary. Czarna karta historii polsko-litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 02:22
- Wiele osób nie wie o Ponarach i dokonanej tam zbrodni na Żydach i Polakach. Jest to wielkie zaniedbanie, bo miejsce kaźni nie zostało dostatecznie uhonorowane - mówi Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest nadzieja na reset w relacjach Wilno-Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 19:03
Minister spraw zagranicznych Litwy zadeklarował przed planowanym przyjazdem do Polski, że liczy na nowe otwarcie w stosunkach bilateralnych. – Sytuacja jest bardzo trudna – ocenił w audycji "Więcej świata" Grzegorz Gromadzki, ekspert do spraw międzynarodowych.
rozwiń zwiń