Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
Audio
  • Romuald Mieczkowski opowiada o trudnych i wyboistych wątkach historii polsko-litewskiej (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Wilno. Zdjęcie ilustracyjne
Wilno. Zdjęcie ilustracyjneFoto: gatogrunge via Foter.com / CC BY-NC-ND

16 lutego 1918 roku ogłoszono niepodległość Litwy i jest to ważne święto upamiętniające odrodzenie państwa. Gość Jedynki przyznaje jednak, że Litwini patrzą na tę datę z mniejszym entuzjazmem, bo odzyskanie wolności nie łączyło się z niezwykle ważnym dla nich Wilnem.

- Każda ze stron, Polska i Litwa, chciałaby Wilno mieć na własność. My kojarzymy je z Piłsudskim, Słowackim, Mickiewiczem, Litwini mają swoje punkty odniesienia, poczynając od Giedymina, a przecież warto pamiętać o Wielkim Księstwie Litewskim, Unii Polsko-Litewskiej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów pełnej różnych narodów, religii i języków, które wpłynęły na aurę i magię Wilna - opowiada Romuald Mieczkowski.

W rozmowie poruszamy m.in. drażliwe kwestie wspólnej historii, jak to, dlaczego Mickiewicz pisał "Litwo ojczyzno moja" i mówimy o tym, kto zwyciężył w bitwie pod Grunwaldem. Na koniec podpowiadamy, jakich dań warto spróbować w czasie wizyty na Litwie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Romuald Mieczkowski (litewski poeta, dziennikarz, publicysta, gawędziarz)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/mg

Czytaj także

Ponary. Czarna karta historii polsko-litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 02:22
- Wiele osób nie wie o Ponarach i dokonanej tam zbrodni na Żydach i Polakach. Jest to wielkie zaniedbanie, bo miejsce kaźni nie zostało dostatecznie uhonorowane - mówi Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest nadzieja na reset w relacjach Wilno-Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 19:03
Minister spraw zagranicznych Litwy zadeklarował przed planowanym przyjazdem do Polski, że liczy na nowe otwarcie w stosunkach bilateralnych. – Sytuacja jest bardzo trudna – ocenił w audycji "Więcej świata" Grzegorz Gromadzki, ekspert do spraw międzynarodowych.
rozwiń zwiń