659 lat temu pierwszy raz użyto słowo "Rzeczpospolita" w znaczeniu Polska

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 16:00
- Pojawiło się wtedy, bo Polska jako królestwo była już zjednoczona przez ojca Kazimierza Wielkiego, który to po raz pierwszy użył słowo "Rzeczpospolita" w dokumencie - przypomina Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego.
Audio
  • Jarosław Pych o polskich symbolach narodowych i ich przemianach (Cztery pory roku/Jedynka)
Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego
Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska PolskiegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Słowo "Rzeczpospolita" po raz pierwszy zostało użyte publicznie w Polsce 16 lutego 1358 rok. -  To dokładnie tłumaczenie łacińskiego słowa "respublika" - rzecz publiczna - przypominał gość "Czterech pór roku". Jak podkreślił, dziś inaczej odbieramy słowo "publiczny" rozumiany jako "pospolity". - Nam to się już nawet troszkę pejoratywnie kojarzy, jako coś byle jakiego, ale w tym pierwotnym znaczeniu, pospolity miało znaczenie "ważny", "wspólny". Rzeczpospolita to coś ,co jest naszą wspólną troską, wspólnym dobrem - podkreśla Jarosław Pych. Szlachta miała pewne przywileje, ale też zobowiązania wspólne wobec kraju i króla, od którego te przywileje dostała.

Rzeczpospolita czy Rzeczypospolita? Co spowodowało spopularyzowanie się nazwy? Kiedy po raz pierwszy użyto orła jako znaku państwa polskiego? Co zdecydowało o jego kolorystyce? Czy na początku orzeł miał koronę? Kto i dlaczego modyfikował wygląd orła? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jarosław Pych (kustosz Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 10.21

gs/ab

Czytaj także

Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:46
Przed Świętem Niepodległości podpowiadamy, jak obchodzić się z symbolami narodowymi. - Generalnie na fladze nie powinno się nic pisać, ale dopuściłbym umieszczanie nazwy miejscowości na flagach kibiców wydarzeń sportowych - mówi Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń