X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

659 lat temu pierwszy raz użyto słowo "Rzeczpospolita" w znaczeniu Polska

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 16:00
- Pojawiło się wtedy, bo Polska jako królestwo była już zjednoczona przez ojca Kazimierza Wielkiego, który to po raz pierwszy użył słowo "Rzeczpospolita" w dokumencie - przypomina Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego.
Audio
  • Jarosław Pych o polskich symbolach narodowych i ich przemianach (Cztery pory roku/Jedynka)
Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego
Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska PolskiegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Słowo "Rzeczpospolita" po raz pierwszy zostało użyte publicznie w Polsce 16 lutego 1358 rok. -  To dokładnie tłumaczenie łacińskiego słowa "respublika" - rzecz publiczna - przypominał gość "Czterech pór roku". Jak podkreślił, dziś inaczej odbieramy słowo "publiczny" rozumiany jako "pospolity". - Nam to się już nawet troszkę pejoratywnie kojarzy, jako coś byle jakiego, ale w tym pierwotnym znaczeniu, pospolity miało znaczenie "ważny", "wspólny". Rzeczpospolita to coś ,co jest naszą wspólną troską, wspólnym dobrem - podkreśla Jarosław Pych. Szlachta miała pewne przywileje, ale też zobowiązania wspólne wobec kraju i króla, od którego te przywileje dostała.

Rzeczpospolita czy Rzeczypospolita? Co spowodowało spopularyzowanie się nazwy? Kiedy po raz pierwszy użyto orła jako znaku państwa polskiego? Co zdecydowało o jego kolorystyce? Czy na początku orzeł miał koronę? Kto i dlaczego modyfikował wygląd orła? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jarosław Pych (kustosz Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 10.21

gs/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:46
Przed Świętem Niepodległości podpowiadamy, jak obchodzić się z symbolami narodowymi. - Generalnie na fladze nie powinno się nic pisać, ale dopuściłbym umieszczanie nazwy miejscowości na flagach kibiców wydarzeń sportowych - mówi Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń