X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Cyrwus: górale nie boją się swojej historii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 17:54
- Z ks. Tischnerem zaczęliśmy pisać scenariusz serialu o Józku Kurasiu, "Ogniu", ale żadna władza przez kontrowersje nie potrafiła skierować go do produkcji. A mógłaby to być opowieść o człowieku w wektorze historii, gdy są naciski z każdej strony i trzeba podejmować niełatwe decyzje - mówi aktor Piotr Cyrwus.
Audio
  • Piotr Cyrwus opowiada o rodzinnym Podhalu, swojej rodzinie i byciu aktorem (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Aktor Piotr Cyrwus
Aktor Piotr CyrwusFoto: TVP/PAP/Krzyszyof Kurek

Pochodzący z Podhala Piotr Cyrwus, by móc grać w teatrze i filmie inne role niż tylko górali, musiał się nauczyć inaczej akcentować słowa. Żona aktora z tego powodu nazywa go "zurbanizowanym góralem". Nie zmienia to faktu, że ogromną rolę w ukształtowaniu aktora odegrały góry, rodzinny Waksmund u podnóża Tatr, lokalne historie i legendy.

- To, co mają wspólnego górale, to że nie boją się swojej historii, przeszłości. Moja wioska Waksmund, niedaleko Nowego Targu, ze względu na Józefa Kurasia, zwanego "Ogniem" była szykanowana aż do lat 70. XX wieku i ludzie pochodzący z niej nie mogli studiować, bo był to teren uważany za skażony przez partyzantkę - opowiada Piotr Cyrwus.

Heroizm, donoszenie na sąsiadów, UB wprowadzające ludzi w błąd i podziemna walka z komuną to tylko niektóre z wątków, o jakich rozmawiamy z naszym gościem. Piotr Cyrwus mówi również o długiej i trudnej drodze, którą musiał przejść, by trafić do "Czterech pór roku".

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Piotr Cyrwus (aktor)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 11.32

sm/mg

Komentarze1
aby dodać komentarz
mur2017-02-18 11:30 Zgłoś
Góralszczyzna to też jest poprawna i piękna polszczyzna, tyle że gwara. Może nawet jest piękniejsza, niż język literacki i na pewno warta kultywowania. Mówmy po góralsku, kto potrafi i może. Hej!

Czytaj także

Jerzy Trela Człowiekiem Teatru. "Nie marzę o konkretnej roli"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:10
Aktor otrzymał tytuł Człowieka Teatru 2016, czyli Nagrodę im. Zygmunta Hübnera. - Sztuka powinna przewidywać, wyprzedzać czas. Musi być twórcza, nie może być tylko burząca, negująca - mówił Jerzy Trela po odebraniu statuetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Teresa Głogowska żadnych wyzwań się nie boi

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 14:45
- Najbardziej sobie cenię to, że moje życie prywatne należy do mnie. Widzę, jaka to jest wartość - mówiła Agacie Puścikowskiej aktorka, śpiewaczka, prowadząca własny teatr - Kinga Teresa Głogowska. Dodała także, że "rodzinę się ma, a role i karierę się miewa."
rozwiń zwiń