Współuzależnienie - pułapka milczenia, która niszczy rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:35
- Proces próby wpływania na chorego bliskiego powinien się zacząć od słów piosenki Kasi Nosowskiej "obejmij mnie tak po ludzku i przytul" - mówi psychoterapeuta, Robert Rutkowski.
Audio
  • Robert Rutkowski wyjaśnia, jak możemy pomóc uzależnionym i współuzależnionym (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Około 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Spożycie czystego alkoholu wynosi ponad 10 litrów na osobę rocznie
Około 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Spożycie czystego alkoholu wynosi ponad 10 litrów na osobę rocznieFoto: Photographee.eu/Shutterstock

O konieczności skonsultowania się z ekspertem często decydują nie osoby dotknięte nałogiem, a ich bliscy. W tym aspekcie najtrudniej mają osoby samotne i single, bo nie mają wokół siebie ludzi, którzy mogą zauważyć ich trudności i pomóc w diagnozie. Psychoterapeuta przypomina stwierdzenie, zgodnie z którym potwierdzeniem nas samych jest drugi człowiek. Dotyczy to zarówno chorób, problemów i dysfunkcji, jak i sukcesów. Niestety istnieje niebezpieczeństwo, że bliscy alkoholika popadną we współuzależnienie.

- Znalezienie granicy pomiędzy zwykłą troską a współuzależnieniem, czyli życiem problemami chorego partnera, jest bardzo trudne. Każdy człowiek chory czy uzależniony od czegokolwiek będzie obwiniał cały świat, zapominając, że sam jest problemem i każdej takiej osobie można by zadedykować mądrą myśl "sam bądź zmianą, którą chcesz dostrzec we wszechświecie" - mówi Robert Rutkowski.

W wyniku współuzależnienia mamy tendencję do ukrywania problemów osób, które kochamy, a psychoterapeuta poleca, by tego nie robić. W programie opowiadamy o tym, jak leczyć zarówno uzależnionych, jak i ich otoczenie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Robert Rutkowski (psychoterapeuta)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 9.21

sm/mg

Czytaj także

DDA i rodzina jak teatr. Dramaty dzieci alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 04:29
- DDA to nie choroba, którą możemy jednoznacznie zdiagnozować. Jest to zespół cech, strategii i sposobów, których uczy się dziecko, wzrastające w rodzinie z problemem alkoholowym - mówi Cezary Biernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog radzi: warto dawać drugą szansę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:19
- Dawanie drugiej, czy kolejnej szansy nie oznacza zapomnienia. Wybaczanie oparte jest przede wszystkim o jedną, a może kilka szczerych, choć na ogół trudnych, rozmów - wyjaśnia psycholog Daria Abramowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedno piwo dziennie? "Elegancki alkoholizm nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 17:41
- Wielu z moich pacjentów pije piwo na sen, ale jakość odpoczynku jest zrujnowana, bo ten napój to bomba kaloryczna. Organizm zamiast się regenerować trawi, a sam sen jest rozłożony na łopatki - mówi terapeuta uzależnień Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń