Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
Audio
  • Psycholog Barbara Popławska o kłamstwach wobec dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Kłamstwo ma krótkie nogi. Także w wychowaniu dziecka
Foto: Schutterstock

matka dziecko FREE 1200_660.jpg
Nadopiekuńczy rodzice. Chcą chronić, ale zabierają wolność

Ekspert zwróciła uwagę, że chcemy być autorytetami formalnymi. - Wiemy jak być powinno, a warto być takim autorytetem naturalnym, w życiu, w codzienności, żeby pokazywać wartości swoją postawą. Jak powiedział klasyk "lepszy przykład niźli wykład". Ludziom małym i dużym, a więc i dzieciom, zostaje w głowie i w emocjach to co widzą, a nie to co słyszą. Przekaz słowny jest istotny, ale jeśli nijak się ma do rzeczywistości, którą dziecko obserwuje na co dzień, to dziecko nie wie w jakim świecie żyje i gdzie leży prawda - tłumaczyła Popławska.

Zapytana przez Romana Czejarka, czy istniej coś takiego jak "kłamstwo niewinne", psycholog zaprzeczyła i ze zdumieniem dodała, że nawet dziś, na pytanie "skąd się biorą dzieci", dorośli odpowiadają, że z kapusty, zamiast w przystępny, le prawdziwy sposób udzielić wyjaśnienia.

Psycholog przekonywała, że lepiej pokazywać dziecku, że nie jesteśmy ideałami. - Prędzej czy później dziecko to i tak zobaczy. Wejdzie w okres buntu i wtedy wytknie nam niedoskonałości - przestrzegała Barbara Popławska. 

Po czym poznać, że dziecko kłamie, jakie skutki wychowawcze mają niedotrzymane obietnice. O tym także mówiła ekspertka.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Barbara Popławska (psycholog, poradnia psychologiczna "W stronę zmiany")

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 10.22

ab

Czytaj także

Z jakiego powodu dzieci kłamią?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 15:10
W rocznicę urodzin Carla Collodiego, twórcy baśni o drewnianym pajacyku Pinokiu, porozmawiamy o tym, dlaczego dzieci kłamią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjść z kłamstwa z honorem. Dlaczego warto mówić prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 19:06
- Jeśli chodzi o rzeczy najważniejsze, np. wartości, kierunki, to istotne jest to, by nie mijać się z prawdą i tego uczmy dzieci naszym zachowaniem - mówi psycholog Justyna Święcicka.
rozwiń zwiń