Na czym polega fonomen brytyjskiej rodziny królewskiej?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 17:09
- Aż 80 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii popiera swoją królową. Tak niespotykane poparcie związane jest przede wszystkim z osobowością Elżbiety II - tłumaczył David Kennedy, Szkot od lat mieszkający w Polsce. 
Audio
  • David Kennedy o miłości Brytyjczyków do swojej królowej (Cztery pory roku/Jedynka)
Elżbieta II cieszy się wielką sympatią  swoich poddanych
Elżbieta II cieszy się wielką sympatią swoich poddanych Foto: Andrew Milligan/PAP/PA

Gość Romana Czejarka stwierdził, że nie każdy król czy królowa brytyjska mieli taką popularność. Nie wszystkie dzieci królowej Wiktorii były lubiane. - Zmiana nastawienia do przedstawicieli monarchii, do rodziców Elżbiety II, zaszła w czasie II wojny światowej. Pałac Buckingham został zbombardowany i Brytyjczycy zobaczyli, że rodzina królewska podziela ich trudny los. A Elżbieta, jako młoda wtedy dziewczyna, wstąpiła do wojska i była tam mechanikiem - przypominał David Kennedy. Dodał, że do wzmocnienia sympatii dla rodziny królewskiej przyczyniła się księżna Diana, jej działalność i życie, potem przeniesione na ekrany kin.

W rozmowie o angielskiej rodzinie królewskiej nasz gość rozważał kwestie sukcesji po Elżbiecie II, tłumaczył, jak przeciętny Brytyjczyk musi zachować się w obecności Królowej i dlaczego poddani nie zwracają się do niej "Wasza Królewska Mość". Szczegóły w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: David Kennedy (Brytyjczyk mieszkający w Polsce, slawista)

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 10.23

ab/gs

Czytaj także

Lady D - królowa ludzkich serc nielubiana przez tron

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:10
Dokładnie 19 lat temu w wypadku samochodowym zginęła 36-letnia wówczas księżna Diana. - Nie była ulubienicą tronu, była młoda, zdolna, nie chciała być konformistką, nie pasowała do rodziny królewskiej lat 80. i 90. - ocenia John Beauchamp, dziennikarz i Brytyjczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi "szafirowy jubileusz". Zasiada na tronie od 65 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 12:57
Jest pierwszą królową w historii Wielkiej Brytanii, która zasiada na tronie 65 lat. W ramach obchodów, które będą raczej skromne, w Londynie zagrzmią okolicznościowe salwy honorowe.
rozwiń zwiń