Tadeusz Łomnicki - wybitny i wymagający majster teatru

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 22:17
Po śmierci Tadeusza Łomnickiego Jan Kot napisał, że odszedł jeden z największych aktorów w jego pokoleniu w Polsce i na świecie. Jedna z anegdot mówi, że podpatrywał go i uczył się od niego sztuki aktorskiej Jack Nicholson.
Audio
  • Wspomnienie o Tadeuszu Łomnickim, wybitnym aktorze, pedagogu i twórcy kultury (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Tadeusz Łomnicki, wybitny aktor, reżyser i pedagog
Tadeusz Łomnicki, wybitny aktor, reżyser i pedagogFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM

22 lutego mija 25 lat od śmierci znakomitego aktora teatralnego i filmowego Tadeusza Łomnickiego. Zagrał m.in. w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Eroice" Andrzeja Munka, "Przypadku" i "Dekalogu VIII" Krzysztofa Kieślowskiego oraz wcielił się w Michała Wołodyjowskiego w "Panu Wołodyjowskim" i "Potopie" Jerzego Hoffmana.

- Starałem się zagrać człowieka skromnego, ale zdecydowanego, takiego, jakim Wołodyjowski jest, z jego wszystkimi drobnymi śmiesznostkami. Właściwie, jeśli na końcu określiło się go w literaturze jako Hektora Kamienieckiego, to próbowałem i ten ton wydobyć - opowiada w nagraniu archiwalnym Tadeusz Łomnicki.

Swoim uczniom nie pozwalał mówić do siebie mistrzu, tylko majstrze. Młodsi aktorzy byli dla niego czeladnikami, których uczył zawodu. - Kiedyś opowiadał mi o sztuce w Teatrze na Woli i mówił, że będę w czymś grał bez podania tytułu. Chcąc być lekkim, zapytałem go o to, jaki to będzie tekścik, co doprowadziło do jednego z jego klasycznych wybuchów. Po prostu wylał się na mnie wulkan, a Tadeusz Łomnicki mnie zmasakrował za to słowo "tekścik" - wspomina Adam Ferency.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania przygotowanego przez Małgorzatę Raduchę.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Przygotowała: Małgorzata Raducha

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 10.43

sm/mg

Czytaj także

Jan Peszek. Wakacje wypełnione sztuką

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 11:50
- Ja się pracy nie boję, więc praca nie boi się mnie. Te wakacje mam wypełnione różnymi projektami, także pozateatralnymi, wokół jazzu, poezji - mówi w "Lecie z Radiem" aktor Jan Peszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Walewska: jako Carmen powiedziałam już wszystko

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 08:00
- Carmen jest szczera w swoich sądach i uczuciach, a to, że przestała kochać, nie zależało od niej, trzeba było się bardziej starać. Mam wrażenie, że dla niej sfera seksualna była elementem, którym załatwiała pewne sprawy - opowiada śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor, mąż, potwór. 25 lat bez Tadeusza Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 13:00
– Mam ochotę zanotować swoją prawdę, która jest być może prawdą małostkową, ale chcę odtworzyć w miarę wiernie różne rzeczy, tak jak je zapamiętałam – mówiła w archiwalnych reportażu aktorka Maria Bojarska, ostatnia żona Łomnickiego.
rozwiń zwiń