Wypalenie zawodowe. Jakie są jego symptomy i jak skutecznie z nim walczyć

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:00
- Wypalenie zawodowe stało się pewnym wytrychem. Ktoś się gorzej poczuje, nie jest zadowolony z pracy, to od razu mówi, że ma wypalenie i musi się iść leczyć. Natomiast jest to syndrom, który nie pojawia się nagle - przypomina psycholog Izabela Kielczyk.
Audio
  • Wypalenie zawodowe. Jak z nim walczyć i wygrać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czy istnieje grupa zawodów szczególnie narażonych na wypalenie zawodowe?
Czy istnieje grupa zawodów szczególnie narażonych na wypalenie zawodowe?Foto: Antonio Guillem/shutterstock.com

tajemnica_1200.jpg
PolskieRadio.pl Jedynka Cztery pory roku Co robią dziennikarze radiowej Jedynki po godzinach?

Jak zwraca uwagę gość Sławy Bieńczyckiej, jeśli pojawiło się u nas zniechęcenie związane z chodzeniem do pracy, wszyscy nas irytują i nie cieszą nas rzeczy, które lubiliśmy wcześniej, to warto potraktować to jako swoiste ostrzeżenie. - To jest pierwsze stadium, w którym warto się zastanowić, co nam w tej pracy nie odpowiada, bo jest to sytuacja, w której możemy jeszcze coś zrobić: zmienić pracę czy pójść do szefa i porozmawiać np. o zmianie obowiązków - sugeruje Izabela Kielczyk.

A co, jeśli praca negatywnie wpływa na nasze zachowanie i już sami siebie nie poznajemy, gdzie szukać pomocy? Dlaczego jednym z kluczowych elementów przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu jest dbanie o swój urlop i czas wolny? Czy wypalenie zawodowe grozi także tym, którzy kochają swoją pracę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Izabela Kielczyk (psycholog, coach, trener kadry managerskiej)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 10.16

gs/ab

Czytaj także

Psycholog: receptą na udany urlop jest... praca, którą lubimy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 13:22
- Urlop nie rozwiąże wszystkich naszych problemów. Dlatego receptą na udany wypoczynek jest praca, którą lubimy i umiejętność skutecznego wypoczywania w ciągu całego roku - powiedział psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Przemysław Staroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiech to zdrowie. Dlaczego dorośli się nie śmieją?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:00
Dorośli muszą mieć powód, żeby się śmiać, dzieciom wystarczy nawet najbardziej błahy powód, żeby wybuchnąć śmiechem. - Statystycznie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym śmieją się około 400 razy dziennie, dorośli zaś w tym samym czasie śmieją się od kilku do kilkunastu razy - mówi Barbara Popławska, a jak przypomina śmiech przydaje się w pracy, bo wspiera myślenie kreatywne.
rozwiń zwiń