Zgrabne nogi za wysoką cenę. O butach na obcasie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 19:49
Buty na wysokich obcasach mają nadawać sylwetce elegancką i smukłą formę. Czym innym jest zaś prowadzenie samochodu w szpilkach. - Na takie hasło po prostu opadają mi ręce - mówi dr Wiesław Niesłuchowski.
Audio
  • Czy chodzenie w butach na obcasach szkodzi zdrowiu? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Buty na bardzo wysokim obcasie znacznie obciążają układ ruchu
Buty na bardzo wysokim obcasie znacznie obciążają układ ruchuFoto: sea turtle via Foter.com / CC BY-NC-ND

Chodzenie w szpilkach sprawia, że część obciążenia spoczywa na guzie piętowym, a część na przodostopie. Im wyższy obcas, tym większe przeciążenie spoczywa na przedniej części stopy. Skutkuje to m.in. haluksami, żylakami, zakrzepicą, problemami z kręgosłupem i płaskostopiem. - Przodostopie nie jest przystosowane do przenoszenia ciężaru ciała - podkreśla lekarz.

Jeśli całe życie przystosowujemy stopę i narząd ruchu do wysokich obcasów, to nie ma sensu zmienianie obuwia na płaskie. O tym, dlaczego tak jest, czy szpilki są wskazane dla kobiet w ciąży i dlaczego zmiana z płaskiego obuwia na wysokie obcasy jest niebezpieczna rozmawiamy z dr Wiesławem Niesłuchowskim.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Wiesław Niesłuchowski (lekarz, specjalista rehabilitacji)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/mg

Czytaj także

Uszkodzenia słuchu. Jak im zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 16:00
- Badanie słuchu powinniśmy zrobić zawsze wtedy, gdy rodzi się wątpliwość czy słyszymy dobrze. Jeżeli zwraca nam uwagę otoczenie albo sami zauważymy, że są pewne sytuacje, kiedy nie korzystamy w pełni z naszego słuchu - mówi dr Elżbieta Włodarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na mleko, gluten i pył. Alergia dotyka co trzeciego Polaka

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 17:56
- Alergia to choroba, którą nie do końca widzimy. Czasami, gdy są niewielkie objawy, powoduje ona szereg zaburzeń w naszym organizmie i w każdym wieku trzeba ją leczyć - opowiada alergolog Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń