Kontakt z dzieckiem po rozstaniu w świetle prawa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:15
Władza rodzicielska może być pełna, ograniczona albo rodzic może być jej pozbawiony. - W przypadku rozwodu najczęściej jest ona pozostawiana obojgu z rodziców, nawet jeśli dziecko zostaje przy jednym z nich - mówi mecenas Magda Czernicka-Baszuk.
Audio
  • Rozmawiamy o władzy rodzicielskiej, jej wygaśnięciu, ograniczeniu lub pozbawieniu (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
W przypadku rozstania dzieci najczęściej zostają przy matce zdjęcie ilustracyjne
W przypadku rozstania dzieci najczęściej zostają przy matce/ zdjęcie ilustracyjneFoto: rolands.lakis via Foter.com / CC BY

Przepisy kodeksu rodzinnego mówią o władzy rodzicielskiej głównie w kontekście obowiązków wobec dziecka. Należą do nich m.in. dbanie o rozwój, edukację i kierowanie się dobrem potomstwa. - Rodzic ma również dyrektywne uprawnienia względem dziecka, jak wybór szkoły czy reprezentacja, ale decyzje władcze powinny być nacechowane działaniem na rzecz dobra dziecka, o czym nie wszyscy pamiętają. - Zdarza się, że rodzice myślą o sobie albo stosują kary cielesne, co jest niedopuszczalne - opowiada Magda Czernicka-Baszuk.

W rozmowie z gościem Jedynki przypominamy głośną sprawę chłopca, który po śmierci matki przejął opiekę nad swoim rodzeństwem. Czy jest to przejęcie władzy rodzicielskiej czy inna forma ochrony rodziny? Kwestię zakresu tej opieki, jej ograniczeń i pozbawienia wyjaśniamy w nagraniu audycji. Opowiadamy też o ogromnym znaczeniu kampanii społecznych, które wpływają na poprawę traktowania dzieci i zmianę w podejściu do władzy rodzicielskiej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mec. Magda Czernicka- Baszuk (prawnik)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 11.20

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Intercyza. Początek końca małżeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 13:45
Rozdzielność majątkowa oznacza, że każde z małżonków zarabia wyłącznie na siebie. Często decydują się na nią pary, u których występuje duża dysproporcja w dochodach i majątkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porwania rodzicielskie: od bezradności do krzywdy dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 19:57
- Opieka nad dzieckiem powinna uwzględniać edukację, ale również kontakty dziecka z obojgiem rodziców. Dlatego tak ważne jest to, byśmy więcej rozmawiali, podpisali porozumienie rodzicielskie i ustalili plan opieki - poleca mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ułatwić powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 20:45
- Być może powinniśmy dążyć do modelu w stylu skandynawskim, gdzie wyrozumiałość dla pracownika będącego matką jest dużo większa. Wierzę w to, że z czasem kultura pracy się u nas podniesie - mówi prawnik Eliza Kuna.
rozwiń zwiń