X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Królowa polskich rzek ma swój rok. "Wisła jest coraz czystsza"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 11:30
- Wisła to nie jest tylko ciek wodny czy kanał, tylko nasza bogata historia, dzika natura, przestrzeń swobody wszystkich Polaków, sportu, rekreacji i energii, do których chcemy wracać - mówi Robert Jankowski, szef Fundacji "Rok Rzeki Wisły".
Audio
  • Robert Jankowski o Roku Rzeki Wisły (Cztery pory roku/Jedynka)
Robert Jankowski przyznaje, że Wisła oferuje nam dzikie zakątki, sprawiające wrażenie Amazonki i przestrzeni opuszczonej, dzikiej, ale jednocześnie nie ma  kilometra, który nie byłby tknięty ludzką ręką. Właśnie dlatego powinniśmy o niej mówić jak o rzece o walorach naturalnych
Robert Jankowski przyznaje, że Wisła oferuje nam dzikie zakątki, sprawiające wrażenie Amazonki i przestrzeni opuszczonej, dzikiej, ale jednocześnie nie ma kilometra, który nie byłby tknięty ludzką ręką. Właśnie dlatego powinniśmy o niej mówić jak o rzece o walorach naturalnychFoto: spiterek via Foter.com / CC BY

Rok 2017 został przez polski sejm ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Ma to związek z tym, że inicjatorzy obchodów chcieli uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu po królowej polskich rzek. - Po pokoju toruńskim Wisła została uwolniona od jarzma krzyżackiego i wtedy polskie jednostki popłynęły, transportując towary do Gdańska, co zbudowało potęgę naszego państwa. Potem zaczęło się 300 lat złotych czasów tej rzeki, a w zasadzie Polski, bo jak Polsce było dobrze, to i Wiśle też - opowiada Robert Jankowski.

Wokół czystości jej wody narosło wiele miejskich legend i mrożących krew w żyłach opowieści. Po zanurzeniu w niej nogi na pewno nie wyrosną nam łuski, ani nie będziemy musieli udać się w pierwszej kolejności do dermatologa, o czym zaświadcza gośc audycji. - Nie demonizuję tematu i faktycznie jest to rzeka, która przez długie lata borykała się z problemami ekologicznymi. Wisła coraz bardziej się oczyszcza, choć nie jest krystalicznie czysta - dodaje prezes Fundacji.

Gorsze czasy dla rzeki zaczęły się od momentu zaborów. O upadku żeglugi na Wiśle, paradoksie różnie pojmowanej dzikości tego kanału i tym, jakie wydarzenia zaplanowane są w ramach obchodów mówimy w nagraniu audycji, dołączonym do artykułu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Robert Jankowski (prezes Fundacji "Rok Rzeki Wisły")

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 10.19

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woda darem życia, oszczędzaj ją!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 13:30
W Polsce mamy za mało wody. Są regiony, w których jej brakuje. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie wody i dbanie o czystość rzek i jezior.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Statkiem po Wiśle niczym w filmie "Rejs"? Nie dziś

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 00:21
- Wisła cały czas ciągnie ze sobą piach i podnosi coraz wyżej lustro wody, natomiast samej wody jest coraz mniej - mówi Andrzej Suchecki, prezes Stoczni Rzecznej Centromost w Płocku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Rzeki Wisły. "Była najważniejszą rzeką świata"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 12:15
W 2017 roku mija 550 lat od pierwszego wolnego spływu Wisłą. - Po pokoju toruńskim rzeka w całej swojej żeglownej długości trafiła pod polskie panowanie, zniesiono zakazy, które nałożyli Krzyżacy, a 1467 rok był pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym - mówi Robert Jankowski.
rozwiń zwiń