Przepis na marsjańskiego łazika: pasja, chęci i dobra ekipa

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 20:05
Przepis na marsjańskiego łazika, jak zdradza inżynier Michał Grześ, nie jest prosty, ale jego podstawą są szczere i poważne chęci. - Ważni są też ludzie, bo niczego nie da się zrobić samemu. Jak są chęci i ekipa to wszystkiego da się nauczyć - mówi gość Jedynki.
Audio
  • Michał Grześ opowiada o przyszłości inżynierii w Polsce i swoich pomysłach na nowe roboty (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Robot Photon, nad którym pracował Michał Grześ, jest stworzony do nauki programowania dla dzieci w wieku 6-12 lat
Robot Photon, nad którym pracował Michał Grześ, jest stworzony do nauki programowania dla dzieci w wieku 6-12 latFoto: materiały prasowe

Twórca robotów nagradzanych na całym świecie początkowo wyobrażał sobie, że będzie finansistą. Na ostateczny wpływ jego kariery duży wpływ miał jego starszy brat, interesujący się techniką i elektroniką. Wspólnie zbudowali licznik Geigera-Müllera do mierzenia promieniowania jako pomoc dydaktyczną dla szkoły

Pierwsze bliskie zetknięcie z nauką było dla inżyniera jak rozbłysk i doprowadziło do dalszego rozwoju tych zainteresowań. - Ostatecznie padło na robotykę, która jest zlepkiem mechatroniki, czyli połączeniem informatyki, mechaniki i elektroniki - opowiada Michał Grześ.

Łaziki marsjański i roboty, które towarzyszyłyby dzieciom od pierwszych dni życia to tylko niektóre z projektów młodego inżyniera. O jego pracy, pomysłach na rozwój nowych technologii, robotyce i tym, dlaczego warto zostać inżynier mówimy w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: inż. Michał Grześ (doktorant z Politechniki w Białymstoku)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/pg

Czytaj także

Czy roboty zupełnie nas zastąpią? Wyzwania współczesnej nauki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 01:49
- Robot, zgodnie z definicją, to urządzenie, które zastępuje człowieka. Prowadzi nas to do sytuacji, w której robot zastąpi wszystkie nasze funkcjonalności - mówi inżynier Błażej Żyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca nad grą "Wiedźmin" jak konstrukcja wahadłowca

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 20:26
Dzieło sztuki malarskiej, majstersztyk pod względem programu i spójny scenariusz. Nad grami komputerowymi, będących znakiem rozpoznawczym Polski, pracuje sztab artystów i naukowców. - Przy produkcji "Wiedźmina" ucierpiało wiele owoców i warzyw, wykorzystanych do określonych efektów dźwiękowych - mówi Stan Just z CD Projekt Red.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hyperloop jak pocisk, samolot i łódź podwodna w jednym

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 01:02
- Nasza przygoda z Hyperloop zaczęła się od czegoś bardzo prostego, elementarnego, a dziś przypomina wybuch granatu z opóźnieniem, bo coraz więcej osób widzi w tym przyszłość - mówi inżynier prof. Janusz Piechna.
rozwiń zwiń