Koła Gospodyń Wiejskich: śpiewy, tańce, rowery

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:40
Mieszkanki wsi zrzeszające się w kołach wspólnie spędzają czas - uczestniczą w uroczystościach gminnych i kościelnych, jeżdżą na wycieszki rowerowe, gotują, tańczą - i to nie tylko tańce ludowe, ale także bollywood i kankana! Co ważne - podtrzymują też lokalne tradycje.
Audio
  • Ola Szczepańska i Danuta Jastrzębska o działalności swoich Kół Gospodyń Wiejskich (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Prof. Monika Stanny o kondycji współczesnego społeczeństwa wsi (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Ola Szczepańska z Koła Gospodyń Wiejskich Kopalnia z gminy Konopiska opowiada m.in. o zwyczaju o nazwie gaik. - W niedzielę gajową, dwa tygodnie przed Wielkanocą, chodzimy z gaikiem, czyli drzewkiem ubranym we wstążki, i śpiewamy piosenki, które pasują do gospodarzy, bo np. ktoś ma ładniej, ktoś ma biedniej... - opowiada gospodyni. Jej gmina jest rekordzistką, jeśli chodzi o aktywność kobiet, działa tam aż 11 kół, a pierwsze z nich powstało 150 lat temu.

Ale podobne organizacje działają w całej Polsce. W audycji rozmawialiśmy także z Danutą Jastrzębską z KGW Chwaszczyno na Kaszubach. - Nawiązujemy do wszystkiego, co tradycyjne, zajmujemy się haftem kaszubskim, mamy zespół wokalny Kaszubki, ale także grupę tańca współczesnego - mówiła.

A jak zmieniła się polska wieś i jej mieszkańcy na przestrzeni kilku ostatnich dekad? O tym prof. Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Ola Szczepańska (Koło Gospodyń Wiejskich Kopalnia z gminy Konopiska koło Częstochowy), Danuta Jastrzębska (Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna na Kaszubach), prof. Monika Stanny (Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 10.22

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spada popularność Halloween w Polsce. Licznie obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 17:30
Zdania na temat anglosaskiej tradycji dzieliły i wciąż dzielą Polaków. Jedni w ogóle nie uznają Halloween, gdyż nie jest to polski zwyczaj, inni nie mają nic przeciwko zabawom i przebraniom charakterystycznym dla tej tradycji, a jeszcze inni przestrzegają przed obchodzeniem Halloween, wskazując na towarzyszące temu zagrożenia. W znacznej większości deklarujemy jednak, że Halloween nie obchodzimy, a naszą najważniejszą tradycją jest odwiedzanie grobów bliskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie tańce narodowe skrywają nasz charakter

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:50
Jak mówi dr Klaudia Carlos "wielka piątka", czyli polskie tańce narodowe: krakowiak, mazur, oberek, kujawiak i polonez ukazują atencję wobec kobiet, szarmanckość i... dziarskość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wieś uczy pokory i jest sprawiedliwa"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 00:23
- Wieś to nie jest korporacja, w której jak ludzie będą krzyczeli, że są najmądrzejsi i najpiękniejsi to od razu wszyscy to zaakceptują i przyjmą jako dobrą monetę. Na wsi albo jest się mądrym i mieszkańcy to sami dostrzegą, albo nic nie pomoże, że się o tym krzyczy - opowiada Waldemar Mierzwa.
rozwiń zwiń