Na lokatę, na okazję i na policję. Oszuści są pomysłowi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:36
- Nigdy organy państwowe, w tym policja, nie mogą wykorzystywać naszych pieniędzy, a warto przypomnieć, że oszuści grają na naszych emocjach i czasie - mówi mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
Audio
  • Na wnuczka i nie tylko - nowe sposoby wyłudzania pieniędzy i jak temu przeciwdziałać (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Metoda na wnuczka została znacznie zmodyfikowana w ostatnich latach. Niektórzy oszuści podają się za przedstawicieli organów państwowych
Metoda "na wnuczka" została znacznie zmodyfikowana w ostatnich latach. Niektórzy oszuści podają się za przedstawicieli organów państwowychFoto: Foter.com

Dawniej oszuści wyłudzali pieniądze metodą "na wnuczka", dziś zaś pod tym hasłem kryją się również jej inne warianty, jak np. na agenta, na maklera, na wypadek, na zakup w promocyjnej cenie itp. - Im więcej ostrzeżeń, że nie dzwoni do nas prawdziwy wnuczek, tym więcej prób, by zmodyfikować sposób oszukiwania, aby dostosować się do zmieniającej sytuacji. Pojawiły się warianty na policjanta, na agenta Centralnego Biura Śledczego, agenta CBA, na sędziego, na prokuratora, a więc warto zauważyć, że są wymieniane zawody o dużym zaufaniu społecznym - podkreśla Mariusz Ciarka.


Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka

Oprócz wielu ról, w które wchodzą oszuści nie zmienia się jedno - sposób dotarcia do ofiar za pomocą rozmowy telefonicznej. Policjant przyznaje, że oszuści mają łatwość w prowadzeniu konwersacji, dość dużą wiedzę na temat rozmówcy i dar perswazji. Ich talenty manipulacyjne mogłyby zawstydzić niejednego psychologa, jak opowiada inspektor.

O nowych sposobach wyłudzania i tym, jak powinniśmy postępować, jeśli staniemy się ofiarą tego typu przestępstw mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: mł. insp. Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 9.22

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiana zamków, odcięcie prądu i inne bolączki wynajmu mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 17:16
- Pomimo tego, że jesteśmy właścicielami lokalu, to podpisana umowa najmu znacznie nam nasze prawa ogranicza. Nie można zmienić zamków, odłączyć mediów, czy wtargnąć do mieszkania - mówi mecenas Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na bezpieczeństwo na drodze pracuje każdy z nas

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 21:55
- Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego, zarówno piesi, jak i kierowcy. Każdy z nas musi zwracać uwagę na to, by odłożyć telefon czy tablet, wyjąć słuchawki z uszu i rozglądać się - mówi Beata Stasiak-Cieślak, psycholog transportu.
rozwiń zwiń