Polska numizmatyka w rozkwicie dzięki emigrantom

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 14:00
Jedni polują na nową "pięćsetkę", inni w antykwariatach wyszukują monet sprzed 100 i 200 lat. Ale najwięcej emocji wciąż wzbudza złoto.
Audio
  • Michał Niemczyk o rozkwicie polskiej numizmatyki (Cztery pory roku/Jedynka)
Monety pochodzące ze znaleziska pana Bogusława Szwichtenberga zaprezentowane w 2016 r. podczas wręczenia nagród MKiDN za przypadkowe odkrycia zabytków archeologicznych
Monety pochodzące ze znaleziska pana Bogusława Szwichtenberga zaprezentowane w 2016 r. podczas wręczenia nagród MKiDN za przypadkowe odkrycia zabytków archeologicznychFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Złote monety są najdroższe, w 2013 roku sprzedaliśmy 50-dukatowy medal za 1,15 mln zł. Był on wręczony przez Jana Kazimierza, ważył 170 g i miał wielkość spodka do herbaty - mówi Michał Niemczyk z Antykwariatu Numizmatycznego w Warszawie.

Ekspert podkreśla też, że polska numizmatyka przeżywa dziś okres świetności: - Jest to znakomita forma inwestycji. Kolekcjonerów przybywa, możemy zawdzięczać to naszym emigrantom, którzy są na całym świecie i tęsknią za krajem - wyjaśnia. Opowiada też o pewnym niczego nieświadomym kliencie, który przyniósł do wyceny kilka monet - wśród takich o wartości 200 i 300 zł znalazł się unikat wart ponad 100 tys. zł! Co to była za moneta? Jak sprawdzono jej autentyczność? O tym w nagrania audycji. Tam także reportaż Agnieszki Ciecierskiej z wizyty w Mennicy Polskiej, gdzie bite są monety.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Michał Niemczyk (Antykwariat Numizmatyczny w Warszawie)

Autorka materiału: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 10.09

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie rekordy kolekcji i osobliwości

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 10:54
Do działającego od siedemnastu lat w Rabce-Zdroju Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych zgłaszane są niebanalne zbiory, niecodzienne przedmioty, rośliny...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miał być złoty pociąg, jest - złoty interes!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:50
Poszukiwania wagonów wypełnionych szlachetnym kruszcem zakończyły się fiaskiem, ale miłośnicy Dolnego Śląska nie załamują rąk. - Tak naprawdę złoty pociąg wjechał na Dolny Śląsk - mówi podróżniczka Joanna Lamparska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci na kolekcjonerskiej serii monet NBP

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 10:50
- Monet Narodowego Banku Polskiego będzie więcej, a na razie wydajemy dwie. Do końca tego roku zostaną wyemitowane trzy z serii "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni" - mówi Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń