Genealogia - w poszukiwaniu źródeł własnej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 17:01
- Znaczny odsetek dzisiejszych mieszkańców Polski jest spoza obecnych granic naszego kraju. Wiele materiałów jest dostępnych za darmo w internecie, tylko sztuką jest je znaleźć - mówi genealog Adam Pszczółkowski.
Audio
  • Jak znaleźć korzenie własnej rodziny? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Stworzenie drzewa genealogicznego naszej rodziny znacznie ułatwiają wyszukiwarki internetowe i strony, poświęcone genealogii
Stworzenie drzewa genealogicznego naszej rodziny znacznie ułatwiają wyszukiwarki internetowe i strony, poświęcone genealogiiFoto: Joe Shlabotnik via Foter.com / CC BY-NC-SA

Od lat jest coraz większa moda na poszukiwanie korzeni i tworzenie genealogicznych drzew rodziny. Wiele informacji na temat naszych przodków możemy znaleźć w sieci, jednak nie każdy wie, jak szukać, by znaleźć wartościowe informacje. Decydujące jest nazwisko i region, z którego pochodzi dana rodzina. Gość Jedynki poleca, by zacząć od serwisów społecznościowych, jak np. Facebook i napisać do osób o tym samym nazwisku.

- Drugim sposobem są specjalistyczne wyszukiwarki geologiczne np. najsłynniejsza geneteka.genealodzy.pl, gdzie po nazwisku babci i dziadka można ustalić fakty z przeszłości z naszej rodziny. Baza w ostatnich latach została znacznie rozbudowana, więc można dzięki niej wiele znaleźć - opowiada heraldyk.

Na jakich stronach możemy znaleźć informacje o naszych przodkach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Adam Pszczółkowski (heraldyk, genealog i ekspert genealogiczny Związku Szlachty Polskiej)

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 9.22

sm/mg

Czytaj także

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

659 lat temu pierwszy raz użyto słowo "Rzeczpospolita" w znaczeniu Polska

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 16:00
- Pojawiło się wtedy, bo Polska jako królestwo była już zjednoczona przez ojca Kazimierza Wielkiego, który to po raz pierwszy użył słowo "Rzeczpospolita" w dokumencie - przypomina Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń