Uzależnienie w rodzinie. Jak pomóc choremu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 12:00
- Narkomania czy alkohol to najczęstsze przyczyny rozwodów i jeśli da się jeszcze cokolwiek naprawić, to warto spróbować. Alkoholizm powoduje wyłączenie człowieka na niemalże wszystkich płaszczyznach życia - mówi mecenas Katarzyna Ludwig.
Audio
  • Mecenas Katarzyna Ludwig wyjaśnia, jak można pomóc w przypadkach osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i hazardu (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Alkoholizm to choroba i jeśli dotyczy członka naszej rodziny, powinniśmy starać się pomóc takiej osobie w wyjściu z nałogu
Alkoholizm to choroba i jeśli dotyczy członka naszej rodziny, powinniśmy starać się pomóc takiej osobie w wyjściu z nałoguFoto: ronstik/Shutterstock

Leczenie od wszelkich uzależnień jest w Polsce dobrowolne. Od tej zasady są nieliczne wyjątki. - Zarówno ustawa o wychowaniu w trzeźwości, jak i o przeciwdziałaniu narkomanii zakładają wyjątkowe sytuacje, w których można osobę uzależnioną wbrew jej woli poddać przymusowemu leczeniu. W przypadku uzależnionych od środków odurzających dotyczy to osób niepełnoletnich oraz pełnoletnich, którzy popełnili przestępstwo, zostali skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania i sąd orzekł obowiązek leczenia, bo przestępstwo zostało popełnione w związku z uzależnieniem od narkotyków - wyjaśnia gość Jedynki.

Kolejna wyjątkowa sytuacja dotyczy przypadków, w których z powodu narkomanii ktoś popada w chorobę psychiczną i nie jest w stanie sam sobie poradzić lub zagraża sobie i otoczeniu. Inaczej ma się rzecz z uzależnieniem od alkoholu, gdzie pierwszeństwo w świetle prawa ma zasada dobrowolności poddania się terapii. W nagraniu mówimy o dość złożonych procedurach, które pozwalają pomóc uzależnionemu w wyjściu z nałogu.

Opowiadamy również o tym, jak pomóc osobom, uzależnionym od hazardu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 11.19

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w prawie pracy, o których każdy powinien wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 22:31
- Jeśli przy umowie o pracę pracodawca nie chce wypłacić ekwiwalentu za urlop ani diet w czasie podróży służbowych, to należy zwrócić się do niego z wezwaniem o zapłatę należnych kwot, a w razie braku reakcji, wystąpić na drogę sądową do Sądu Pracy - mówi mecenas Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwód czy separacja? Na drodze do wspólnego szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 17:45
- W obecnych czasach ludzie podejmują decyzje zero jedynkowe i albo ratują małżeństwo, albo się rozwodzą, a rzadziej wybierają separację. W niektórych przypadkach dobrze działa terapia szokowa - mówi prawnik, Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontakt z dzieckiem po rozstaniu w świetle prawa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:15
Władza rodzicielska może być pełna, ograniczona albo rodzic może być jej pozbawiony. - W przypadku rozwodu najczęściej jest ona pozostawiana obojgu z rodziców, nawet jeśli dziecko zostaje przy jednym z nich - mówi mecenas Magda Czernicka-Baszuk.
rozwiń zwiń