Odkryć dziecko w sobie i na scenie. Teatr dla maluchów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:00
- Gdy występuje się dla dzieci niezwykle istotne jest to, by wrócić do dziecka w sobie, odkrywać wszystko z entuzjazmem, by móc grać najprawdziwiej - opowiada aktorka teatru dziecięcego Paulina Dulla.
Audio
  • Rozmawiamy o teatrze i sztukach dla najmłodszych dzieci (Cztery pory roku/ Jedynka)
Czas trwania spektaklu dla dzieci jest dostosowany do ich wieku. Czasami wystarczy piętnaście minut zabawy i około pół godziny sztuki
Czas trwania spektaklu dla dzieci jest dostosowany do ich wieku. Czasami wystarczy piętnaście minut zabawy i około pół godziny sztukiFoto: RUSSIANTEXAN via Foter.com / CC BY-NC-SA

Zdarza się, że do Teatru Niewielkiego dla najmłodszych dzieci do siedmiu lat przychodzą nawet kilkumiesięczne maluchy. - Umysł dziecka jest nastawiony na chłonięcie świata, bo na wczesnym etapie rozwoju uczy się, kształtuje i jest o wiele bardziej otwarty, niż umysł dorosłego. Do końca nie wiadomo, co dzieci wynoszą z tych spektakli, ale są przypuszczenia, że takie bodźce jak kształty, kolory, muzyka działają bardzo stymulująco na dzieci - opowiada reżyser, Maria Szajer.

Małego widza, w przeciwieństwie do dorosłego nie można przeciążać dużą ilością informacji i nadmiarem słowa, którego nie rozumie. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie programu, który będzie budził zainteresowanie, a jednocześnie nie przestraszy maluchów. - Wydaje mi się, że bardzo istotny jest entuzjazm zarówno przy tworzeniu spektaklu, jak i graniu - dodaje aktorka, Paulina Dulla.

Jak się gra dla najmłodszych? Czego dzieci boją się najbardziej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Paulina Dulla (aktorka Teatru Niewielkiego dla dzieci 1-7), Maria Szajer (reżyser, absolwentka Wydziału Lalkowego PWST we Wrocławiu, autorka książek dla dzieci)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 11.20

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dzieci w teatrze wyczują każdy fałsz"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 12:40
- Mój profesor powiedział, że dla dzieci gra się tak samo dobrze, jak dla dorosłych, tylko trzy razy lepiej. Dzieci są wyczulone na każdy fałsz na scenie. Jeżeli poczują, że się je oszukuje, tracą zainteresowanie - mówi aktor Mateusz Mikołajczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr dozwolony od pierwszego roku życia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 13:15
Nawet roczne dzieci są w stanie świetnie się bawić na spektaklach teatralnych - pod warunkiem, że są one dostosowane do możliwości percepcyjnych maluchów. W takich przedstawieniach specjalizuje się Teatr Niewielki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Żebrowski: lubię rozśmieszać przez łzy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 18:24
- Nie ma nic gorszego w teatrze niż zrobić komedię, która nie śmieszy ludzi. Osobiście najbardziej lubię tragikomedie i najbliższe jest mi rozśmieszanie przez łzy - mówi aktor, Michał Żebrowski.
rozwiń zwiń