Szachy do szkół! Gra rozwija zdolności matematyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 13:19
Wiele osób sądzi, że aby grać w szachy, trzeba posiadać umysł ścisły. - Ja bym powiedział, że jest wręcz odwrotnie. To szachy rozwijają zdolności matematyczne, dzieci lepiej radzą sobie także na geografii, bo szachownica to swoisty układ współrzędnych - mówi międzynarodowy mistrz szachowy Michał Luch.
Audio
  • Michał Luch o tym, dlaczego warto grać w szachy (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

Gość Jedynki podkreśla, że wśród szachistów są przedstawiciele najróżniejszych zawodów czy narodowości. - Szachy są piękną grą, w której każdy, niezależnie jakiej jest rasy i jaki ma wzrost, ma równe szanse. Są kraje, w których szachy rozwijają się bardziej, ale wydaje mi się, że jest to kwestia kultury i zakorzenienia tej gry w tradycji. Silni są Rosjanie, Ukraińcy, Gruzini i Ormianie, w ostatnich latach Hindusi i Chińczycy. Warto podkreślić też wielki sukces naszego kraju - Polki są w tej chwili wicemistrzyniami olimpijskimi, a panowie też są na wysokim, bo siódmym miejscu - mówi Michał Luch.

Polski Związek Szachowy stara się, by szachy były obecne w nauczaniu wczesnoszkolnym. W tej chwili 907 polskich szkół ma w programie szachy jako przedmiot. - To ponad 3 tys. przeszkolonych nauczycieli i ok. 100 tys. grających dzieci - podkreśla Luch.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć przygodę z szachami? Czy kobiety grają w innym stylu niż mężczyźni? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Michał Luch (mistrz międzynarodowy, sędzia i instruktor szachowy)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 10.23

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oszukiwanie w grze w szachy. Technologia w służbie oszustom

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 01:09
Czy Podkarpacki Związek Szachowy w regulaminie do turnieju międzynarodowego może zastrzec sobie prawo odrzucenia uczestnika bez podania przyczyny? Czy w szachach można oszukiwać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwicz umysł jak ciało. Szachy na WF

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 11:40
Sportowy wymiar szachowych rozgrywek budzi wątpliwości ojca jednego z uczniów gimnazjum. Janusz Weiss sprawdza, czy taka organizacja zajęć wychowania fizycznego jest zgodna z prawem.
rozwiń zwiń