Ekstremalna Droga Krzyżowa na kryzys męskości i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 18:44
- Jeśli ktoś ma ochotę, chce coś przemyśleć czy zmienić w życiu, to kiedykolwiek może się wybrać na Ekstremalną Drogę Krzyżową - mówi jej pomysłodawca ks. Jacek Stryczek.
Audio
  • Ks. Stryczek opowiada o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (Cztery pory roku/ Jedynka)
  • Przygotowania do Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej (Cztery pory roku/ Jedynka)
Ekstremalna Droga Krzyżowa to pokonanie wybranej trasy w nocy, modlitwa, ale też i zmaganie się z własnymi słabościami
Ekstremalna Droga Krzyżowa to pokonanie wybranej trasy w nocy, modlitwa, ale też i zmaganie się z własnymi słabościamiFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Pomysł przygotowania Ekstremalnej Drogi Krzyżowej narodził się kilka lat temu i był związany z kryzysem… męskości. - Trochę mnie zatrważał problem tego, że facetom się nie chce, że w chłopakach jest pokusa "komforciku", mam, które dogadzają, ale nie należy temu ulegać i właśnie wtedy myśleliśmy o tym, na czym mogłaby polegać męska duchowość. Doszliśmy do przekonania, że pokonanie 40 kilometrów w nocy, samotnie, w milczeniu może pomóc i, jak się okazało, to działa - opowiada ks. Jacek Stryczek.

Na początku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej brało udział 400 osób, a obecnie przygotowuje się do niej ok. 60 tysięcy. Część EDK odbyło się w minionym tygodniu, a niektóre miały miejsce w nocy z 7 na 8 kwietnia. - Opracowujemy trasy, rozważania, które piszą moi wychowankowie pod kątem nie tylko osób praktykujących, bo jak się okazało w Drodze Krzyżowej biorą też udział osoby niewierzące i jest to dla nich doświadczenie duchowe - tłumaczy duszpasterz.

W audycji rozmawiamy również o konkursie na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną w Lipnicy Murowanej. Jak można utrzymać 30-metrową palmę? Jakie są sposoby ich zdobienia? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: ks. Jacek Stryczek (pomysłodawca Ekstremalnej Drogi Krzyżowa, duszpasterz akademicki, prezes Stowarzyszenia Wiosna)

Data emisji: 7.04.2017

Godzina emisji: 10.43

sm/pg

Czytaj także

Kalwaria - miejsce śmierci krzyżowej Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 13:46
- W XV w. hiszpański mnich Alvarus zbudował w pobliżu Kordoby pierwszą europejską Kalwarię. Służyła ona za miejsce zastępczych pielgrzymek, gdyż Jerozolima nie była już wówczas w rękach chrześcijan - mówi Artur Stachowski, przewodnik turystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Nycz i prof. Grosfeld o znaczeniu Paschy w życiu każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 13:10
- Każdy rok przynosi nam inny kontekst,  w którym przeżywamy święta Wielkanocne, choć istota ich jest zawsze ta sama. Wchodzimy w uobecnienie tajemnicy Chrystusowej męki, śmierci i zmartwychwstania – podkreślał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup Manili: każdy dzień powinien być kontynuacją Wielkanocy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 11:50
- Częścią relacji z Bogiem jest otrzymanie daru, ale później także to, co z tym darem zrobimy - mówił w Jedynce kardynał Luis Antonio Tagle.
rozwiń zwiń