Hejnał mariacki. Tajemnice krakowskiej melodii

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 13:00
Prowadzi tam 271 schodów i jest to jedno z najwyżej położonych miejsc pracy w Polsce. Dziś zaglądamy do wieży mariackiej, skąd grany jest co godzinę słynny hejnał, w południe nadawany przez Program 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Leszek Mazan o tajemnicach hejnału mariackiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Hejnalista Krzysztof Daniel
Hejnalista Krzysztof DanielFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Hejnał mariacki rozbrzmiewa z kościelnej wieży już od siedmiuset lat. Jego melodia nagle się urywa, bo - zgodnie z legendą - kiedyś trębacza ugodziła strzała wystrzelona przez Tatarów, którzy zaatakowali miasto.

Leszek Mazan, historyk Krakowa, autor książki o hejnale i honorowy trębacz, podkreśla, że wieża mariacka jest teraz łatwo dostępna dla turystów. - Obecny proboszcz parafii jest za tym, by coraz więcej ludzi na nią wchodziło, nie było tam jeszcze tylko jednej rzeczy, której chciałbym doczekać - ślubu. Pytałem księdza, dlaczego się na to nie zgadza, a on odpowiedział, że po pierwsze nikt go o to nie poprosił, a po drugie - nawet gdyby tak się stało, i tak by odmówił, bo wtedy wszyscy chcieliby się pobierać tylko tam - mówi gość "Czterech pór roku".

Jak i dlaczego w czasach PRL hejnał został ocenzurowany? Co na jego temat sądził warszawski dziennikarz przybyły do Krakowa - Bolesław Prus? W którym krakowskim pomieszczeniu - według badań przeprowadzonych przez AGH - najgłośniej go słychać? I czy kobieta może zostać hejnalistką? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Leszek Mazan (historyk Krakowa, autor książki o hejnale i honorowy trębacz)

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 9.23

mg/pg

Czytaj także

Co trzeszczy w zegarze kościoła Mariackiego - mróz czy historia ?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 11:23
- Dzwon trzeszczeć nie może. Dzwon może ogłuchnąć, jeżeli pęknie - tłumaczył ludwisarz Grzegorz Klyszcz, którego zapytaliśmy, skąd biorą się odgłosy skrzypienia w emitowanym tuż przed hejnałem biciu zegara z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frombork - miasto z efektem "wow"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 12:30
Roman Czejarek odwiedził malownicze miasto położone nad Zalewem Wiślanym, gdzie na turystów czeka moc atrakcji historycznych, turystycznych i naukowych: włos z głowy Mikołaja Kopernika, prawdziwy transatlantyk ukryty w wielkiej archikatedrze, planetarium, tramwaj wodny, tajemnicze wahadło Foucaulta, szpital św. Ducha i gwiazdy, które z tego miasta widać najlepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

659 lat temu pierwszy raz użyto słowo "Rzeczpospolita" w znaczeniu Polska

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 16:00
- Pojawiło się wtedy, bo Polska jako królestwo była już zjednoczona przez ojca Kazimierza Wielkiego, który to po raz pierwszy użył słowo "Rzeczpospolita" w dokumencie - przypomina Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń