Usole syberyjskie. Miejsce katorgi powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:06
Usole Syberyjskie leży ok. 70 km od Irkucka. Dziś miasto to znane jest z wydobycia soli i uzdrowisk. Niegdyś było natomiast miejscem katorżniczej pracy zesłańców, w tym Polaków.
Audio
  • Śladami polskich zesłańcach pracujących w warzelniach soli na Syberii (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Irkuck - stolica wschodniej Syberii (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Z wizytą w Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Irkucku (Cztery pory roku/Jedynka)
Cmentarz w Usolu Syberyjskim
Cmentarz w Usolu SyberyjskimFoto: E. Poźniak/PR

To tu byli zsyłani Polacy po powstaniu styczniowym. Dziś wydaje się to niewiarygodne, ale tysiące ludzi było pędzonych w kajdanach z Moskwy do guberni irkuckiej. Ta piekielna podróż trwała nawet 9 miesięcy. Dziś zachowało się niewiele śladów po zesłańcach pracujących w warzelniach soli.

Jak wyglądało wydobycie soli w XiX wieku, opowiada w nagraniu audycji ojciec Mirosław Zięba. Tam również minireportaż Edyty Poźniak z pobytu w Irkucku oraz rozmowa Piotra Pogorzelskiego z Anastazją Durbażewą, dyrektor średniej szkoły muzycznej im. Fryderyka Chopina w Irkucku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowali: Edyta Poźniak i Piotr Pogorzelski

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 9.19

pg/mz


Czytaj także

Polacy, którzy zapisali się w historii Syberii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:41
Bajkał to najgłębsze i najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jako pierwsi dokładnie zbadali je Polacy, a konkretnie polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Wiktor Godlewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy z Syberii coraz częściej wyjeżdżają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:49
W poniedziałek w życie weszła ustawa o repatriacji, która umożliwia przyjazd do Polski na stałe osobom polskiego pochodzenia. Ustawa to dziejowa sprawiedliwość, ponieważ potomkowie osób przymusowo wywiezionych na Syberię po raz pierwszy mają tak szerokie wsparcie państwa w powrocie i zaadoptowaniu się do warunków życia w kraju.
rozwiń zwiń