Jak zrobić ze stresu przyjaciela? Rady nie tylko dla maturzystów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 12:59
- Dostrzeżenie stresu i zaakceptowanie go pomaga lepiej poradzić sobie w trudnych sytuacjach, jest źródłem energii i sprawia, że ktoś osiąga lepsze wyniki na egzaminach - mówi psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz.
Audio
  • Jak radzić sobie w obliczu dużego stresu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/Shutterstock

Dawniej na egzamin maturalny można było przynieść ulubioną maskotkę lub inny przedmiot, który jest ważny dla uczniów i poprawia ich samopoczucie. Od tego roku nie jest już to możliwe, a jak przyznaje psycholog, takie drobne elementy zwykle dobrze na nas wpływają w stresujących sytuacjach. - Jest to pewna forma przywracania poczucia kontroli, a teraz maturzyści nie mają takiego komfortu i muszą korzystać z innych technik. Wszelkie symboliczne metody, dające nam wrażenie, że mamy dodatkowe zasoby, by sobie poradzić, to rzeczy, które mogą być pomocne - opowiada Mateusz Banaszkiewicz.

Stres, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, nie świadczy o tym, że nie radzimy sobie w jakiejś sytuacji lub nas ona przerasta, a mówi o zaangażowaniu i wadze wydarzenia. - Jak wskazują badania, bardzo pomocne są trzy elementy. Należy zauważyć w jaki sposób przeżywamy stres, i jakie mamy objawy. Kolejnym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że mózg wysyła te sygnały, by nas wesprzeć, a kolejnym jest przeformułowanie myślenia o stresie jako energii, która ma nam pomóc - wyjaśnia psycholog.

Z jakich technik powinni skorzystać maturzyści, by lepiej poradzić sobie na egzaminach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Mateusz Banaszkiewicz (psycholog zdrowia z SWPS, konsultant HR)

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 9.21

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niechęć do szkoły, która może skończyć się fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:41
- Często straszymy dziecko szkołą, a powinniśmy ją przedstawiać jako coś pozytywnego i dobrego - mówi psycholog Katarzyna Knopp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wady wymowy. Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:03
- Do logopedy idziemy wtedy, kiedy mamy jakieś wątpliwości, kiedy chcemy o coś zapytać. Po to logopedzi są w przedszkolach i innych placówkach. Na konsultację do przedszkolnego logopedy, trafiają wszystkie dzieci. Jednak kontrola obejmuje tylko te kilkulatki, które do przedszkola uczęszczają - przypomina Urszula Tużnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne internetowe gry. Jak uchronić dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 13:00
Ostatnio media obiegła informacja o rzekomej popularności gry pochodzącej z Rosji i polegającej na wykonaniu 50 poleceń, z których ostatnie to samobójstwo. Dziennikarze, a nawet MEN w swoim liście do nauczycieli, powtarzali plotkę o ponad 100 młodych osobach, które zmarły wskutek tej gry.
rozwiń zwiń