X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zrobić ze stresu przyjaciela? Rady nie tylko dla maturzystów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 12:59
- Dostrzeżenie stresu i zaakceptowanie go pomaga lepiej poradzić sobie w trudnych sytuacjach, jest źródłem energii i sprawia, że ktoś osiąga lepsze wyniki na egzaminach - mówi psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz.
Audio
  • Jak radzić sobie w obliczu dużego stresu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/Shutterstock

Dawniej na egzamin maturalny można było przynieść ulubioną maskotkę lub inny przedmiot, który jest ważny dla uczniów i poprawia ich samopoczucie. Od tego roku nie jest już to możliwe, a jak przyznaje psycholog, takie drobne elementy zwykle dobrze na nas wpływają w stresujących sytuacjach. - Jest to pewna forma przywracania poczucia kontroli, a teraz maturzyści nie mają takiego komfortu i muszą korzystać z innych technik. Wszelkie symboliczne metody, dające nam wrażenie, że mamy dodatkowe zasoby, by sobie poradzić, to rzeczy, które mogą być pomocne - opowiada Mateusz Banaszkiewicz.

Stres, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, nie świadczy o tym, że nie radzimy sobie w jakiejś sytuacji lub nas ona przerasta, a mówi o zaangażowaniu i wadze wydarzenia. - Jak wskazują badania, bardzo pomocne są trzy elementy. Należy zauważyć w jaki sposób przeżywamy stres, i jakie mamy objawy. Kolejnym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że mózg wysyła te sygnały, by nas wesprzeć, a kolejnym jest przeformułowanie myślenia o stresie jako energii, która ma nam pomóc - wyjaśnia psycholog.

Z jakich technik powinni skorzystać maturzyści, by lepiej poradzić sobie na egzaminach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Mateusz Banaszkiewicz (psycholog zdrowia z SWPS, konsultant HR)

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 9.21

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niechęć do szkoły, która może skończyć się fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:41
- Często straszymy dziecko szkołą, a powinniśmy ją przedstawiać jako coś pozytywnego i dobrego - mówi psycholog Katarzyna Knopp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wady wymowy. Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:03
- Do logopedy idziemy wtedy, kiedy mamy jakieś wątpliwości, kiedy chcemy o coś zapytać. Po to logopedzi są w przedszkolach i innych placówkach. Na konsultację do przedszkolnego logopedy, trafiają wszystkie dzieci. Jednak kontrola obejmuje tylko te kilkulatki, które do przedszkola uczęszczają - przypomina Urszula Tużnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne internetowe gry. Jak uchronić dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 13:00
Ostatnio media obiegła informacja o rzekomej popularności gry pochodzącej z Rosji i polegającej na wykonaniu 50 poleceń, z których ostatnie to samobójstwo. Dziennikarze, a nawet MEN w swoim liście do nauczycieli, powtarzali plotkę o ponad 100 młodych osobach, które zmarły wskutek tej gry.
rozwiń zwiń