Podróże zagraniczne. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:50
Po tajemniczej śmierci 27-letniej uczestniczki wycieczki do Egiptu rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa podczas wyjazdów organizowanych przez biura podróży. W "Czterech porach roku" podpowiadamy, jak reagować w nietypowych sytuacjach.
Audio
  • Eksperci o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zagranicznych podróży (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/hin255

Najczęstsze nieprzyjemności, które przydarzają się turystom, to zgubienie pieniędzy i dokumentów. Co robić w takiej sytuacji? - W przypadku wycieczek organizowanych przez biura podróży procedury są jasne. Idziemy do rezydenta, w bardzo wielu przypadkach polskojęzycznego. To on uruchamia procedurę, może udzielić pożyczki, skierować do konsulatu - wyjaśnia Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu "Wasza Turystyka".

Jeśli podróżujemy samodzielnie, sami powinniśmy zgłosić się do polskiej placówki dyplomatycznej, dlatego tak ważne jest, by wyjeżdżając do jakiegoś kraju, zapisać sobie jej adres i numer telefonu. Warto mieć też przy sobie ksero dokumentu tożsamości na wypadek zgubienia lub kradzieży oryginału.

- Zachęcamy wszystkich obywateli, którzy wybierają się za granicę, żeby zaczęli od dobrego przygotowania się do wyjazdu. Przygotowaliśmy szereg narzędzi, np. darmową aplikację na smartfony iPolak - mówi Jakub Wawrzyniak, dyrektor biura prasowego MSZ.

Jak działa ta aplikacja? Na czym polega rejestracja w systemie Odyseusz? Jak działa ubezpieczenie gwarantowane przez biuro podróży, dlaczego warto wykupić dodatkowe i ile to kosztuje? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Adam Gąsior (redaktor naczelny portalu "Wasza Turystyka") oraz Jakub Wawrzyniak (dyrektor biura prasowego MSZ)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 9.21

mg

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz wyrusza na wyprawę życia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:55
Z kulturalno–podróżniczą misją Jacek Pałkiewicz odwiedzi Chiny, Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan i Rosję, a podczas wyprawy będzie promował Polskę. - To największe przedsięwzięcie w moim życiu - przyznaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ale Meksyk! Książka Sylwii Mróz

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:20
Mężczyzna w sombrero grający na gitarze i popijający tequilę - tak przeciętny Europejczyk wyobraża sobie Meksykanina. - Oblicza tego kraju są naprawdę różne. Rzeczywiście jest wielu ludzi, którzy grają na gitarach, śpiewają, tańczą - przyznaje mieszkająca w tym kraju Sylwia Mróz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń