Prus w cieniu boleści. Koleiny losu polskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:00
- Całe życie Bolesława Prusa zaczęło i skończyło się w dzieciństwie, bo był to okres, który nigdy się dla niego nie zamknął i położył się cieniem na jego dalszych dziejach - mówi Monika Piątkowska, autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne".
Audio
  • Monika Piątkowska opowiada o kolejach losu Bolesława Prusa (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Bolesław Prus
Bolesław PrusFoto: Wikimedia Commos/domena publiczna

Wydawnictwo: Znak Wydawnictwo: Znak

Bolesław Prus w rzeczywistości nazywał się Aleksander Głowacki, o czym nie wszyscy pamiętają. Pseudonim wziął się z rodzinnego herbu rodziny Głowackich o nazwie Prus, który nie mógł być oficjalnym, bo jej szlachectwo nie zostało potwierdzone.

- Nie jest do końca jasne, skąd wzięło się imię Bolesław, jak się zdaje, mogło zostać wybrane przypadkowo. Niesie ono w sobie pewną boleść, która była charakterystyczna dla Bolesława Prusa i jednocześnie kojarzy się z naszą historią, królami - opowiada Monika Piątkowska.

Dlaczego Prus urodził się na plebani w Hrubieszowie? Co sprawiło, że tata zobaczył pisarza po upływie kilku miesięcy? Kto go wychowywał? O szczegółach życia polskiego pisarza rozmawiamy w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Monika Piątkowska (dziennikarska, pisarka, autorka m.in. biografii na temat Bolesława Prusa pt. "Prus. Śledztwo biograficzne")

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 11.21

sm/gs

Czytaj także

Czytaj PL! Akcja obali mity o polskim czytelnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 17:11
Przez cały październik w ramach akcji Czytaj PL! można wypożyczyć za darmo 12 książek. Wśród bezpłatnych e-booków jest m. in. "Arena szczurów" Marka Krajewskiego. Powieść miała premierę zaledwie kilka dni temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Grzegorz Małecki czyta Sienkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 15:05
- Zgodziłem się przeczytać "Ogniem i mieczem" w całości, bez jednego skrótu, na antenie Jedynki. Przyznam, że niezwykle się ucieszyłem, kiedy dostałem tę propozycję - mówi aktor Grzegorz Małecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Literacki Nobel nie jest nagrodą sprawiedliwą"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:05
- Żeby dostać Nobla, trzeba mieć za sobą lobby, bo inaczej nie ma szans. Anegdota opowiada, że bibliotekarka Biblioteki Noblowskiej, która opuściła Polskę w 1968 roku, skutecznie lobbowała za Szymborską - opowiadał Tadeusz Lewandowski, który relacjonuje dla mediów obrady szwedzkich akademików.
rozwiń zwiń