Ostatnia deska ratunku dla tonących w długach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:37
- Często stan zadłużenia jest wieloletni, a dla wielu osób upadłość konsumencka, to wielka ulga finansowa i psychiczna, pomimo tego, że może wiązać się z utratą praktycznie całego majątku – mówi radca prawny Grzegorz Pietraszkiewicz.
Audio
  • Kiedy można ogłosić upadłość majątkową? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions/ Shutterstock

Upadłość konsumencka może być dla osoby, mającej problemy natury finansowej ostatnią szansą na wyjście z zadłużenia. - Każdy może zgłosić do sądu wniosek o upadłość, natomiast pamiętajmy, że można ona dotyczyć wyłącznie osób niewypłacalnych. A za taką uważani są konsumenci, którzy nie regulują zobowiązań za ostatnie trzy miesiące - wyjaśnia radca prawny.

W takiej sytuacji, zwykle musimy wykazać, że do upadłości doszło nie z naszej winy. Do takich powodów można zaliczyć chorobę, kłopoty rodzinne, utratę pracy itp. - Warto pamiętać, że do niewypłacalności lub zwiększenia jej stopnia nie możemy doprowadzić umyślnie lub na skutek rażącej niedbałości, bo są to przesłanki przemawiające przeciwko nam - opowiada Grzegorz Pietraszkiewicz.

Czy oboje małżonkowie mogą ogłosić upadłość? Czym jest przedawnienie roszczeń? Jakie są koszty ogłoszenia upadłości? Więcej w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Grzegorz Pietraszkiewicz (radca prawny z BIG InfoMonitor)

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 9.24

sm/zi

Czytaj także

Naruszanie prywatności, za które grozi sroga kara

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:00
- Stalking to przestępstwo uregulowane w kodeksie karnym, a od ścigania przestępców jest policja i prokuratura - podkreśla mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W korkociągu długów” – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 09:00
Tracą cały majątek, ale zaczynają nowe życie bez długów. Historia dwóch rodzin, które zdecydowały się na ogłoszenie upadłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mobbing, molestowanie, nękanie. Jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:51
- Największym problemem przy sprawach o mobbing są dowody. Najlepiej opowiedzieć o tym współpracownikowi bądź zrobić nagranie - mówi mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń