Kangurowanie najmłodszych, które może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 18:35
- Każdy noworodek po porodzie, o ile tylko jego stan zdrowia na to pozwala, powinien być położony w ramiona mamy - mówi położna, Monika Jodłowska.
Audio
  • Na czym polega "kangurowanie" i dlaczego jest tak ważne? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Najpopularniejszymi imiona dla dzieci w Warszawie są Zofia i Jan
Najpopularniejszymi imiona dla dzieci w Warszawie są Zofia i JanFoto: Shutterstock

W kampanii "Rodzice Kangury" najważniejsze jest to, by się przytulać i być możliwie jak najbliżej dziecka na jego wczesnym etapie rozwoju - podobnie jak kangury, które po urodzeniu lądują w maminej kieszeni do momentu aż mogą rozpocząć samodzielne poruszanie. Początki ruchu kagurowania odnotowano w latach 70., gdy wcześniaki miały małą szansę na przeżycie, a inkubatory nie były tak rozwinięte jak dziś.

- Chodzi o przytulanie noworodka po porodzie, ale na golaska, czyli dotyk skóry do skóry. Nie robimy tego w chustach czy nosidełkach, tylko w bezpośrednim kontakcie, co jest kangurowaniem właśnie - opowiada Monika Jodłowska.

O tym, jak kangurowanie może poprawić stan zdrowia, dlaczego powinno trwać ok. 2 godziny i jakie są wskazania do przytulania najmłodszych mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Monika Jodłowska (położna, certyfikowany doradca laktacyjny, wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, koordynator kampanii "Rodzice Kangury")

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 9.22

sm/zi

Czytaj także

Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryć dziecko w sobie i na scenie. Teatr dla maluchów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:00
- Gdy występuje się dla dzieci niezwykle istotne jest to, by wrócić do dziecka w sobie, odkrywać wszystko z entuzjazmem, by móc grać najprawdziwiej - opowiada aktorka teatru dziecięcego Paulina Dulla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w czterech ścianach. Jak radzić sobie z niepłodnością?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 20:00
Zaczyna się od krępujących pytań rodziny, a kończy nawet rozstaniem małżonków. Niepłodność, to poważny problem społeczny. - To doświadczenie zawsze dotyczy pary, więc warto wspólnie szukać rozwiązań - mówi psycholog Justyna Kuczmierowska.
rozwiń zwiń