Jak smakują pyry i psiwo? Gwary nasze ojczyste

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:46
Przez lata pokutowało przeświadczenie, że gwara to język gorszy, a dzieci mówiące w ten sposób były ostro krytykowane przez nauczycieli. Dziś umiejętność posługiwania się regionalnym językiem uchodzi za powód do dumy!
Audio
  • Dr Monika Kresa o gwarach i językach regionalnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. To właśnie tego typu zespoły, szczególnie popularne przed wojną, w swoich piosenkach posługują się miejską gwarą i przyczyniają się do jej przetrwania
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. To właśnie tego typu zespoły, szczególnie popularne przed wojną, w swoich piosenkach posługują się miejską gwarą i przyczyniają się do jej przetrwaniaFoto: PAP/Paweł Supernak

W miastach i na wsiach powstają stowarzyszenia miłośników gwary, zespoły ludowe i kapele podwórkowe przeżywają renesans, a kaszubski w 2005 roku zyskał nawet status języka regionalnego, w którym można np. zdawać maturę.

- Językoznawcy uznali tak z kilku powodów. Po pierwsze kaszubski od początku rozwijał się jako odrębny, zachodniosłowiański język, pewne procesy przeprowadzał zupełnie inaczej niż język polski i jego dialekty - mówi dr Monika Kresa z Uniwersytetu Warszawskiego. I przyznaje, że choć wielu Ślązaków również chciałoby, by ich język uzyskał taki status, jest to niemożliwe. - Jeśli chodzi o gwarę śląską, nie ma ona odrębności systemowej - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".

Czym flancowany warszawiak różni się od słoika? Czy psiwo na Kurpsiach to coś do picia, czy do jedzenia? Z jakiego regionu pochodzą pyry? I wreszcie - jak z tej regionalnej mieszanki powstał język ogólnopolski, uznawany dziś za wzorcowy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Goście: dr Monika Kresa (Zakład Historii Języka Polskiego UW)

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 10.23

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemysław Babiarz: radio zmusza do pięknego malowania słowem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 10:43
- Wielu Mistrzów Mowy Polskiej wywodzi się z radia, bo radio zmusza do pięknego malowania słowem, do pracy wyobraźnią, do domyślania się - mówił Przemysław Babiarz, laureat tegorocznej nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez polskiego nie byłoby nas. Jak dbać o nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 21:29
- Warto się przyglądać innym i zastanowić nad człowiekiem, bo zyskamy świadomość nas samych, będziemy wiedzieli czego od siebie i od innych oczekiwać. Zatrzymajmy się na chwilę i dotknijmy bliżej świata - poleca aktorka i trenerka, Olga Sawicka.
rozwiń zwiń