X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak smakują pyry i psiwo? Gwary nasze ojczyste

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:46
Przez lata pokutowało przeświadczenie, że gwara to język gorszy, a dzieci mówiące w ten sposób były ostro krytykowane przez nauczycieli. Dziś umiejętność posługiwania się regionalnym językiem uchodzi za powód do dumy!
Audio
  • Dr Monika Kresa o gwarach i językach regionalnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. To właśnie tego typu zespoły, szczególnie popularne przed wojną, w swoich piosenkach posługują się miejską gwarą i przyczyniają się do jej przetrwania
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. To właśnie tego typu zespoły, szczególnie popularne przed wojną, w swoich piosenkach posługują się miejską gwarą i przyczyniają się do jej przetrwaniaFoto: PAP/Paweł Supernak

W miastach i na wsiach powstają stowarzyszenia miłośników gwary, zespoły ludowe i kapele podwórkowe przeżywają renesans, a kaszubski w 2005 roku zyskał nawet status języka regionalnego, w którym można np. zdawać maturę.

- Językoznawcy uznali tak z kilku powodów. Po pierwsze kaszubski od początku rozwijał się jako odrębny, zachodniosłowiański język, pewne procesy przeprowadzał zupełnie inaczej niż język polski i jego dialekty - mówi dr Monika Kresa z Uniwersytetu Warszawskiego. I przyznaje, że choć wielu Ślązaków również chciałoby, by ich język uzyskał taki status, jest to niemożliwe. - Jeśli chodzi o gwarę śląską, nie ma ona odrębności systemowej - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".

Czym flancowany warszawiak różni się od słoika? Czy psiwo na Kurpsiach to coś do picia, czy do jedzenia? Z jakiego regionu pochodzą pyry? I wreszcie - jak z tej regionalnej mieszanki powstał język ogólnopolski, uznawany dziś za wzorcowy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Goście: dr Monika Kresa (Zakład Historii Języka Polskiego UW)

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 10.23

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemysław Babiarz: radio zmusza do pięknego malowania słowem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 10:43
- Wielu Mistrzów Mowy Polskiej wywodzi się z radia, bo radio zmusza do pięknego malowania słowem, do pracy wyobraźnią, do domyślania się - mówił Przemysław Babiarz, laureat tegorocznej nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez polskiego nie byłoby nas. Jak dbać o nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 21:29
- Warto się przyglądać innym i zastanowić nad człowiekiem, bo zyskamy świadomość nas samych, będziemy wiedzieli czego od siebie i od innych oczekiwać. Zatrzymajmy się na chwilę i dotknijmy bliżej świata - poleca aktorka i trenerka, Olga Sawicka.
rozwiń zwiń