Dziecko przed sądem. O czym musimy wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 13:30
- Dawniej nie zwracano uwagi na dziecko, a teraz idzie to w dobrym kierunki i w przypadku spraw sądowych chroni się najmłodszych, zwraca uwagę na ich uczucia i traktuje jak podmiot, a nie przedmiot - mówi adwokat, mecenas Magdalena Czernicka-Baszuk.
Audio
  • Dziecko jako świadek w sprawach cywilnych. O czym powinniśmy wiedzieć? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Od 13. roku życia dzieci mają częściową zdolność do czynności prawnych, zaś pełną uzyskują po skończeniu pełnoletności
Od 13. roku życia dzieci mają częściową zdolność do czynności prawnych, zaś pełną uzyskują po skończeniu pełnoletnościFoto: Oksana Mizina / Shutterstock

W przypadku spraw rodzinnych, jeśli dochodzi do rozwodu to do 17. roku życia dzieci nie mogą być świadkami. Nie wykorzystuje się również najmłodszych do przesłuchań, ale można skorzystać z procedury "wysłuchanie dziecka". - Podniesienie tak wysoko granicy wieku związane jest z tym, by dzieci nie musiały się opowiedzieć po którejkolwiek stronie, by móc je ochronić przed istniejącym pomiędzy rodzicami konfliktem - wyjaśnia adwokat.

Gość Jedynki podkreśla, że co do zasady najmłodszych powinno się chronić przed występowaniem przed sądem i innymi organami prawa, bo jest to ogromnie obciążające. - Angażowanie dziecka w konflikt jest złe, natomiast są takie sytuacje, w których musi być przesłuchane jako świadek. Najczęściej ma to miejsce w sprawach karnych i w przypadku, gdy same są ofiarami np. molestowania seksualnego, pobicia lub jeśli są świadkami takich zajść - mówi mecenas Czernicka-Baszuk.

Jak odbywają się takie przesłuchania? Jak możemy pomóc najmłodszym? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Magdalena Czernicka-Baszuk (adwokat)

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 11.16

sm/gs

Czytaj także

Mobbing, molestowanie, nękanie. Jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:51
- Największym problemem przy sprawach o mobbing są dowody. Najlepiej opowiedzieć o tym współpracownikowi bądź zrobić nagranie - mówi mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia deska ratunku dla tonących w długach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:37
- Często stan zadłużenia jest wieloletni, a dla wielu osób upadłość konsumencka, to wielka ulga finansowa i psychiczna, pomimo tego, że może wiązać się z utratą praktycznie całego majątku – mówi radca prawny Grzegorz Pietraszkiewicz.
rozwiń zwiń