X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziecko przed sądem. O czym musimy wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 13:30
- Dawniej nie zwracano uwagi na dziecko, a teraz idzie to w dobrym kierunki i w przypadku spraw sądowych chroni się najmłodszych, zwraca uwagę na ich uczucia i traktuje jak podmiot, a nie przedmiot - mówi adwokat, mecenas Magdalena Czernicka-Baszuk.
Audio
  • Dziecko jako świadek w sprawach cywilnych. O czym powinniśmy wiedzieć? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Od 13. roku życia dzieci mają częściową zdolność do czynności prawnych, zaś pełną uzyskują po skończeniu pełnoletności
Od 13. roku życia dzieci mają częściową zdolność do czynności prawnych, zaś pełną uzyskują po skończeniu pełnoletnościFoto: Oksana Mizina / Shutterstock

W przypadku spraw rodzinnych, jeśli dochodzi do rozwodu to do 17. roku życia dzieci nie mogą być świadkami. Nie wykorzystuje się również najmłodszych do przesłuchań, ale można skorzystać z procedury "wysłuchanie dziecka". - Podniesienie tak wysoko granicy wieku związane jest z tym, by dzieci nie musiały się opowiedzieć po którejkolwiek stronie, by móc je ochronić przed istniejącym pomiędzy rodzicami konfliktem - wyjaśnia adwokat.

Gość Jedynki podkreśla, że co do zasady najmłodszych powinno się chronić przed występowaniem przed sądem i innymi organami prawa, bo jest to ogromnie obciążające. - Angażowanie dziecka w konflikt jest złe, natomiast są takie sytuacje, w których musi być przesłuchane jako świadek. Najczęściej ma to miejsce w sprawach karnych i w przypadku, gdy same są ofiarami np. molestowania seksualnego, pobicia lub jeśli są świadkami takich zajść - mówi mecenas Czernicka-Baszuk.

Jak odbywają się takie przesłuchania? Jak możemy pomóc najmłodszym? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Magdalena Czernicka-Baszuk (adwokat)

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 11.16

sm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mobbing, molestowanie, nękanie. Jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:51
- Największym problemem przy sprawach o mobbing są dowody. Najlepiej opowiedzieć o tym współpracownikowi bądź zrobić nagranie - mówi mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia deska ratunku dla tonących w długach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:37
- Często stan zadłużenia jest wieloletni, a dla wielu osób upadłość konsumencka, to wielka ulga finansowa i psychiczna, pomimo tego, że może wiązać się z utratą praktycznie całego majątku – mówi radca prawny Grzegorz Pietraszkiewicz.
rozwiń zwiń