"Sto lat samotności". Dzięki czemu powstała ta powieść?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 13:49
Książka, wydana 50 lat temu, jest absolutnie wyjątkowa. Niewiele brakowało, żeby nie doszło do jej napisania. Gabrielowi Garcii Marquezowi sugerowano, żeby wybrał sobie inne zajęcie niż pisanie książek.
Audio
  • Historia powstania "100 lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza (Cztery pory roku/Jedynka)
Gabriel Garcia Marquez zmarł w 2014 r.
Gabriel Garcia Marquez zmarł w 2014 r.Foto: MARIO GUZMAN/PAP

"Sto lat samotności" 10 lat temu uznano za najważniejszą po "Don Kichocie" Cervantesa książkę z hiszpańskiego obszaru językowego. Jednak jej autor wcale nie miał łatwych początków. Tylko upór Gabriela Garcii Marqueza spowodował, że nie rzucił pisania. Kiedy w 1955 roku wysłał do wydawnictwa swą pierwszą powieść "Szarańczę" dostał ją z powrotem z notatką sugerującą, żeby skończył z pisarstwem.

Po raz pierwszy "100 lat samotności" zostało wydane w Buenos Aires w nakładzie ośmiu tysięcy egzemplarzy. Książkę tłumaczył na język polski Carlos Marrodán. - "100 lat samotności" absolutnie mnie urzekła i uwiodła - przyznaje. Uważa, że do tej powieści Marquez dochodził powoli. We wszystkich powieściach tego pisarza przewija się realizm magiczny. Na czym polega to zjawisko wyjaśnia iberysta Włodzimierz Oleksiak.

Gabriel Garcia Marquez zmarł w kwietniu 2014 roku w Meksyku. Barceloński dziennik "La Vanguardia" przypomniał w okolicznościowym artykule jego słowa: nie płacz, że się skończyło, ciesz się, że się wydarzyło. Z audycji można dowiedzieć się m.in. w jakim miejscu przyszedł pisarzowi pomysł na pierwsze zdanie "100 lat samotności". Zapraszamy do słuchania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Carlos Marrodán (tłumacz), Włodzimierz Oleksiak (iberysta), Francisco Rodriguez (Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 10.42

ag/gs

Czytaj także

"Tyrmand był hipsterem"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 12:54
- Starałyśmy się nie naśladować nikogo i niczego, ale do Tyrmanda musiałyśmy się upodobnić - opowiadają blogerki nagrodzone w konkursie na zakończenie powieści Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski. 15 lat po "Samotności w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 11:30
- Byłem pierwszym autorem, który zaczął pisać o internecie, o tym, że on nas tak bardzo zbliży. W Polsce w 2001 roku przeniesienie relacji do internetu było nieco futurystyczne  - przyznaje gość "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy kanon lektur - przypadkowy zbiór tytułów?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 13:30
- Patrzę na kanon, jak na zbiór, który jest dość przypadkowy. Mamy "Małego Księcia" w ósmej klasie, a dzieci w wieku 10-12- lat mają w obszernych fragmentach czytać "Pana Tadeusza" - utwór pisany wierszem i przeznaczony dla dorosłych - mówi literaturoznawczyni Anna Czernow.
rozwiń zwiń