Dlaczego potrzebne nam są pszczoły i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:24
- Miód to szybkie i doskonałe źródło energii, a poza tym zawiera wiele związków biologicznie czynnych, które działają bakteriobójczo i wzmacniają naszą odporność - mówi Justyna Marszałkowska, dietetyk.
Audio
  • Jak dbać o pszczoły? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Jak dbać o pszczoły? O tym więcej w nagraniu audycji
Jak dbać o pszczoły? O tym więcej w nagraniu audycjiFoto: StockMediaSeller / Shutterstock

Złocisty, lejący się napój jest dobry na osłodę do herbaty, a jednocześnie wpływa na poprawę naszego stanu zdrowia. Każdy z nas może pomagać pszczołom w produkcji tak bardzo lubianego miodu, stosując się do kilku prostych zasad. - Najważniejsze, to nie truć tych pożytecznych owadów i uważać ze środkami ochrony roślin. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, a nawet na ogródkach działkowych w czasie kwitnienia stosujemy opryski, które można wykorzystać wieczorem po locie pszczół, by nie truć nektaru - uczula pszczelarz, Waldemar Kudła.

70 procent roślin, które spożywamy to efekt pracy pszczół, więc tym bardziej warto przykładać wagę do dbałości o dobro tych owadów. Wartość ich pracy, jak podkreśla prezes Polskiego Stowarzyszenia Pszczelarskiego, jest wyceniana na pięć miliardów polskich złotych nie licząc miodu, pyłku czy jadu pszczelego.

O tym, w jakiej postaci najlepiej spożywać miód i w jaki sposób możemy się przyczynić do większej produkcji tej cennej substancji mówimy więcej w nagraniu audycji. Czy jest wskazany przy cukrzycy? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi:  Jolanta Fajkowska

Goście: Waldemar Kudła (pszczelarz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pszczelarskiego), Justyna Marszałkowska (dietetyk)

Data emisji: 6.06.2017

Godzina emisji: 9.20

sm/zi

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci alarmują: otyłość zabija!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 14:30
- Coraz więcej lekarzy i naukowców mówi, że 50 lat temu przemysłem najbardziej szkodliwym dla zdrowia był przemysł tytoniowy, a dziś jest to przemysł produkujący wysoko przetworzoną żywność z dodatkiem cukru - mówi Marta Pawłowska, trenerka zdrowego żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróciła moda na zioła. Jak oczyścić się na wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:48
- Kwitnący w maju mniszek lekarski to cudowna roślina, która doskonale oczyszcza organizm i jest zalecana w kuracjach wiosennych - mówi dr Ewelina Pióro-Jabrucka, ekspertka w dziedzinie ziół.
rozwiń zwiń