X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dbajmy o Wisłę, nie ma drugiej takiej rzeki w Europie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 14:53
Ten rok to nie tylko Rok Kościuszkowski, to również Rok Wisły. Rzeka kiedyś na całej jej długości była żeglowna. Obecnie, poza lekkimi jednostami, trudno po niej pływać.
Audio
  • Rok Wisły. Jedyna taka rzeka w Europie (Cztery pory roku/Jedynka)
Wiślana krypa
Wiślana krypaFoto: pixabay/pawel86/domena publiczna

"Rok Rzeki Wisły" ustawiono, ponieważ równo 550 lat temu doszło do pierwszego wolnego spływu po Wiśle. Po wojnie wygranej z Krzyżakami i po II Pokoju Toruńskim Polacy bez przeszkód wreszcie mogli spławiać towary do Gdańska i dalej do Europy. Żegluga po Wiśle budowała gospodarkę i potęgę naszego kraju.

- Wisłę powinno się poznawać od strony rzeki - zwraca uwagę Robert Jankowski z Fundacji "Rok Rzeki Wisły". Dlatego zaplanowano wiele spływów, niektóre już się rozpoczęły. Wisła jest obecnie trudno żeglowna. Duże statki pasażerskie raczej po Wiśle nie popłyną. - W Kozienicach zbudowano spiętrzenie przegradzające rzekę i praktycznie uniemożliwiające żeglugę - mówi gość "Czterech pór roku".

Przypomina, że o rzekę powinno się dbać, a przede wszystkim nie zanieczyszczać jej. Marzy o szlaku rowerowym wzdłuż całej Wisły. - Byłaby to najpiękniejsza trasa w Europie - podkreśla.

W ramach Roku przewidziano bardzo wiele inicjatyw, w tym kulturalnych. Przodują Kraków i Warszawa, ale swój akces zgłaszają też miasta nie leżące nad Wisłą. Na stronie Fundacji szczegółowy spis imprez.

W Warszawie jedną z imprez jest budowa szkuty według starych, oryginalnych planów. Każdy może przyjść, włączyć się w budowę i poznać tajniki budowy. Za kilka miesięcy szkuta będzie pływała po Wiśle. W nagraniu audycji także mix piosenek o Wiśle.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Robert Jankowski (prezes Fundacji "Rok Rzeki Wisły")

Godzina emisji: 9.20

ag/ziTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Rzeki Wisły. "Była najważniejszą rzeką świata"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 12:15
W 2017 roku mija 550 lat od pierwszego wolnego spływu Wisłą. - Po pokoju toruńskim rzeka w całej swojej żeglownej długości trafiła pod polskie panowanie, zniesiono zakazy, które nałożyli Krzyżacy, a 1467 rok był pierwszym wolnym sezonem nawigacyjnym - mówi Robert Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa polskich rzek ma swój rok. "Wisła jest coraz czystsza"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 11:30
- Wisła to nie jest tylko ciek wodny czy kanał, tylko nasza bogata historia, dzika natura, przestrzeń swobody wszystkich Polaków, sportu, rekreacji i energii, do których chcemy wracać - mówi Robert Jankowski, szef Fundacji "Rok Rzeki Wisły".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co widziały wiślane fale? O dziejach Królowej Polskich Rzek

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 20:51
- Wisła była świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń. Wokół tej rzeki wydarzyło się wiele ważnych rzeczy z naszej historii - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń