Mołdawia. Biała plama na mapie Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 14:00
- To najbliżej położony nieznany ląd, miejsce w Europie, o którym zupełnie zapomnieliśmy, również w sensie turystycznym - tak o Mołdawii, którą odwiedziliśmy w ramach cyklu "Poza utartym szlakiem", mówi podróżnik Krzysztof Matys.
Audio
  • Mołdawia. Biała plama na mapie Europy (Cztery pory roku/Jedynka)
Stary klasztor w Mołdawii
Stary klasztor w MołdawiiFoto: Shutterstock/Byelikova Oksana

Z Warszawy do stolicy tego kraju - Kiszyniowa, dostaniemy się zaledwie w półtorej godziny - bezpośrednie połączenia oferuje LOT. - Mołdawia leży między Rumunią a Ukrainą, blisko Morza Czarnego, do którego nie ma bezpośredniego dostępu. - Miejscami od granicy brakuje paru kilometrów, by dojść do plaż - mówi Krzysztof Matys. Podkreśla jednak, że mimo braku morskiej granicy, kraj oferuje wiele atrakcji.

- Dużym atutem Mołdawii jest tradycja winiarska. Są tam największe na świecie piwnice winne - Mileştii Mici ma 200 km podziemnych korytarzy. 20 procent gospodarki tego kraju wiąże się z winem, a mieszkańcy tego kraju mówią, że nawet kształtem przypomina on kiść winogron - przekonuje podróżnik.

Gość opowiada też o prężnej mołdawskiej Polonii i przypomina, o tym, że dzisiejsza Mołdawia to najdalej wysunięte dawne Kresy RP. Wyjaśnia też, jakim językiem najlepiej jest porozumiewać się w tym kraju.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Krzysztof Matys (podróżnik, organizator wyjazdów)

Data emisji: 4.09.2017

Godzina emisji: 9.22

mg/ac

Zobacz więcej na temat: Mołdawia podróże turystyka

Czytaj także

Gruzja to nie tylko królestwo smaków

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 18:58
- Gruzja to kraj o bogatej historii i kulturze. Każdy Gruzin powie, że serce Gruzji bije w jego domu przy rodzinnym stole, kiedy zaprosi cię w gości - mówi reporter Grzegorz Kapla.
rozwiń zwiń