"Przewodników denerwuje, gdy mówi się: Malbork-Krzyżacy i kropka"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:13
14 września 1309 roku Siegfried von Feuchtwangen, wielki mistrz Zakonu Niemieckiego Szpitala Najświętszej Marii Panny, przeniósł do Malborka swój ośrodek władzy.
Audio
  • Prof. Michał Kopczyński o Zamku w Malborku (Cztery pory roku/Jedynka)
Malbork
MalborkFoto: Lukasz Janyst/shutterstock.com/cc

Malbork został stolicą państwo zakonnego, które w XIV wieku stało się jednym z najpotężniejszych krajów nie tylko południowego wybrzeża Bałtyku, lecz także Europy Środkowej.

O tym, jak Krzyżacy trafili do Polski opowiedział w "Czterech porach roku" prof. Michał Kopczyński. Gość Jedynki wyjaśnił też, czym był i jak funkcjonował Zakon Niemieckiego Szpitala Najświętszej Marii Panny oraz kto mógł do niego wstąpić.

Zamek został sprzedany królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi za równowartość ok. 700 kg złota przez czeskiego dowódcę Ulryka Czerwonkę, który posiadał nieruchomość w zastawie w zamian za zaległy żołd, z którego wypłatą zalegał Zakon.

- Od tego momentu Malbork jest w rękach Polski aż do I rozbioru. Jest w nich dwa razy dłużej niż w rękach Krzyżaków (...) Przewodników denerwuje, gdy mówi się: Malbork-Krzyżacy i kropka - podkreślił prof. Kopczyński.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Michał Kopczyński (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, czasopismo "Mówią Wieki")

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 11.22

kk

Zobacz więcej na temat: Malbork Roman Czejarek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neuschwanstein – bajeczny zamek szalonego króla

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:30
- Ten zamek jest najdoskonalszym zespoleniem architektury z muzyką, w tym przypadku operą Wagnera – słyszymy w audycji z cyklu "Szkiełko i oko"
rozwiń zwiń