Zdążyć przed rakiem szyjki macicy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:41
- Blisko cztery tysiące kobiet zapada rocznie na raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. To tak jakby z mapy znikało małe miasteczko - mówi ginekolog dr Jacek Tulimowski.
Audio
  • Zdążyć przed rakiem szyjki macicy (Cztery poru roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Gość Jedynki informuje, że tak wielka liczba zgonów związanych z tym rodzajem nowotworu wynika z braku profilaktyki. - Kobiety nie mają czasu, chęci i potrzeby żeby się badać - ocenia doktor i dodaje, że rak szyjki macicy jest chorobą, którą można wykryć przy pomocy bardzo prostego badania - cytologii.

- W krajach, które mają niski bądź nawet śladowy współczynnik umieralności i wysoką wykrywalność raka szyjki macicy - jak na przykład Finlandia - badania cytologiczne są wykonywane w grupie ok. 80-90 proc. kobiet. Czyli tyle pań w ciągu roku przychodzi się zbadać - zaznacza rozmówca Bogdana Sawickiego.

Co powoduje raka szyjki macicy? Czy jest to choroba uwarunkowana genetycznie? Jak wygląda badanie cytologiczne i dlaczego zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat? Czy ratunkiem przed tym nowotworem jest szczepienie? Dlaczego w USA szczepi się chłopców a nie dziewczynki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr Jacek Tulimowski (ginekolog)

Godzina emisji: 11.22

kh/kk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 10:54
Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie. Rak macicy, czyli dokładniej rak trzonu macicy, dotyka głównie kobiet po 40 roku życia. Rakowi macicy sprzyja nadwaga oraz związany z nią wysoki poziom estrogenów.
rozwiń zwiń