X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdążyć przed rakiem szyjki macicy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:41
- Blisko cztery tysiące kobiet zapada rocznie na raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. To tak jakby z mapy znikało małe miasteczko - mówi ginekolog dr Jacek Tulimowski.
Audio
  • Zdążyć przed rakiem szyjki macicy (Cztery poru roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Gość Jedynki informuje, że tak wielka liczba zgonów związanych z tym rodzajem nowotworu wynika z braku profilaktyki. - Kobiety nie mają czasu, chęci i potrzeby żeby się badać - ocenia doktor i dodaje, że rak szyjki macicy jest chorobą, którą można wykryć przy pomocy bardzo prostego badania - cytologii.

- W krajach, które mają niski bądź nawet śladowy współczynnik umieralności i wysoką wykrywalność raka szyjki macicy - jak na przykład Finlandia - badania cytologiczne są wykonywane w grupie ok. 80-90 proc. kobiet. Czyli tyle pań w ciągu roku przychodzi się zbadać - zaznacza rozmówca Bogdana Sawickiego.

Co powoduje raka szyjki macicy? Czy jest to choroba uwarunkowana genetycznie? Jak wygląda badanie cytologiczne i dlaczego zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat? Czy ratunkiem przed tym nowotworem jest szczepienie? Dlaczego w USA szczepi się chłopców a nie dziewczynki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr Jacek Tulimowski (ginekolog)

Godzina emisji: 11.22

kh/kk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 10:54
Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie. Rak macicy, czyli dokładniej rak trzonu macicy, dotyka głównie kobiet po 40 roku życia. Rakowi macicy sprzyja nadwaga oraz związany z nią wysoki poziom estrogenów.
rozwiń zwiń