X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki Gościniec Litewski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:04
"Wielki Gościniec Litewski" to jeden z najważniejszych lądowych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Jego początki sięgają XI–XIII wieku, ale czasy świetności przypadają na wiek XVIII. Wraz z pojawieniem się regularnej poczty w czasach saskich pojawiły się na szlaku stacje pocztowe, których obowiązek utrzymania spoczywał na leżących wzdłuż Gościńca miastach. Dlatego w XVIII wieku szlak był nazywany "Wielkim traktem pocztowym".
Audio
  • Atrakcje Wielkiego Gościńca Litewskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Zamek w Liwie, leżący na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego
Zamek w Liwie, leżący na szlaku Wielkiego Gościńca LitewskiegoFoto: PAP/Michał Sielewicz

Szlak łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim, biegnąc przez Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok i Grodno. Trasa ta w poszczególnych latach zmieniała się, zbaczając z głównego traktu, jednak istnienie kilku wariantów gościńca nie zmieniało w sposób zasadniczy jego biegu. Z Wilna szlak prowadził do Rosji, zaś z Warszawy do najważniejszych stolic Europy.

Katarzyna Sobieska, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Sokołowie Podlaskim wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na ponowne wytyczenie szlaku. - Kilka lat temu były prowadzone badanie dotyczące historii Sokołowa Podlaskiego. W materiałach historycznych często przewijały się nazwy "Trakt Warszawa-Wilno", "Wielki Gościniec Litewski" - wspomina. Wtedy grupa pasjonatów postanowiła połączyć dziś często zapomniane miejscowości i wspólnie się promować. Inicjatywa cały czas się rozwija.

Pierwszy etap reaktywacji szlaku turystycznego zakłada, że będzie on wiódł z Warszawy do granicy w Kuźnicy Białostockiej. Gość Jedynki zauważyła, że nie ma obecnie szlaków turystycznych, które prowadziłyby ku wschodniemu Mazowszu i Podlasiu. Na razie szlak został wytyczony z Warszawy do Bugu. - Wierzę, że członkowie z Podlasia też włączą się w akcję i będą promować szlak - mówi Katarzyna Sobieska.

Dzięki odbudowie szlaku samorządowcy nastawiają się na zyski związane z rozwojem turystyki na częściach wschodniego Podlasia i Mazowsza. Katarzyna Sobieska ma nadzieję, że w promocje szlaku włączą się organizacje z Litwy i Białorusi. Są już prowadzone pierwsze rozmowy na ten temat.

Szlak otrzymał wyróżnienie w konkursie EDEN (European Destinations of Excellence-Najlepszej Europejskiej Destynacji). Tematem przewodnim tegorocznej edycji była turystyka kulturowa. Jeżeli chcesz poznać atrakcje poszczególnych etapów posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Katarzyna Sobieska (dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 9.25

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Namibia – pustynia przed nami, przygoda przed nami

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 12:16
Namibia jest takim krajem, który może zauroczyć. - Pod warunkiem, że lubi się pustynie – mówi podróżniczka Anna Olej-Kobus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kirgistan - wysokogórski raj pełen dzikiej przyrody

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:39
Tym razem w audycji z cyklu "Poza utartym szlakiem" wybraliśmy się do Kirgistanu - jednego z najbardziej otwartych i przyjaznych krajów Azji Centralnej, który oferuje turystom przepiękne górskie krajobrazy, wysokogórskie trekkingi, rajdy konne, ciepłe jeziora, noclegi w jurtach oraz oryginalną kuchnię i ciekawy folklor. 
rozwiń zwiń