Wanda Rutkiewicz - kobieta zbudowana z ambicji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 19:00
- Nie znam w historii literatury, kultury i sportu człowieka, który byłby tak stworzony z ambicji i który tak realizowałby to, co sobie zamierzy - mówi o himalaistce Wandzie Rutkiewicz autorka książki na jej temat Anna Kamińska.
Audio
  • Anna Kamińska o swojej książce pt. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" (Cztery pory roku/Jedynka)
Fragm. okładki książki Anny Kamińskiej Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Fragm. okładki książki Anny Kamińskiej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz"Foto: mat, prom.

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i zarazem pierwsza osoba z Polski - na szczycie K2. Dzięki pierwszej tak obszernej biografii poznajemy nieznane dotąd fakty z życia himalaistki.

- Dotąd nie wiedzieliśmy wiele o jej ojcu. A był on człowiekiem bardzo otwartym na świat i pokazującym swoim dzieciom, że nie ma rzeczy niemożliwych. Można z butów zrobić łyżwy, z desek - narty, można chodzić po górach, pływać kajakiem, po sześćdziesiątce można uprawiać jogę - mówi Anna Kamińska. - W taki sam sposób żyła Wanda Rutkiewicz, ciągle wpadała na pomysły kolejnych wypraw - dodaje.

Przełomowymi i zarazem niezwykle trudnymi doświadczeniami w życiu Wandy Rutkiewicz były śmierć jej brata, a potem ojca. Jak wpłynęło to na rodzinę himalaistki? Jaka była jej matka? Dlaczego koledzy ze środowiska himalaistów uważali, że na Wandę Rutkiewicz nie zawsze można było liczyć? I czy dlaczego słynna himalaistka zajmowała się... przemytem? O tym w nagraniu, z którego dowiecie się też, w jakich okolicznościach zginęła Rutkiewicz.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Anna Kamińska (autorka książki pt. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz")

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 11.17

mg/ac